Akcje wracają do  telewizji

Adrian Boczkowski
opublikowano: 28-09-2009, 00:00

Union to wyjątek.

Union Investment ostro

ruszył w telewizji do walki o aktywa akcyjne. Konkurenci

zarzucają mu psucie rynku.

Union to wyjątek.

Konkurenci nie planowali

wielkich kampanii. Sytuacja

zmieni się za kilka miesięcy,

co pomoże giełdzie.

W mediach, w tym w telewizji, pojawiły się w ostatnich tygodniach reklamy Union Investment TFI (UI), które promują przede wszystkim fundusze UniKorona Akcje oraz UniAkcje Małych i Średnich Spółek. To przełom, bo praktycznie od ponad półtora roku nie widzieliśmy produktowych reklam TFI. Być może zachęci to Polaków do powtórnych solidnych wpłat na fundusze akcyjne, co zdynamizowałoby wzrosty kursów na GPW. Problem polega jednak na tym, że UI mówi o niezwykle krótkim horyzoncie czasowym inwestycji jak na fundusz akcyjny — zaledwie 6-9 miesięcy. W branży zawrzało.

Sporny okres

Przedstawiciele instytucji nie pochwalają działań UI.

— Jesteśmy zdumieni zapewnieniem o doskonałych perspektywach wzrostu w 6-9 miesięcy, co reklamuje UI. W tak krótkim terminie na rynku może się wiele wydarzyć, a nikt nie jest w stanie ze 100-procentową pewnością przewidzieć przyszłości. Inwestycje w fundusze akcyjne można planować dopiero w przynajmniej trzy-, pięcioletniej perspektywie — mówi Magdalena Bielak z BZ WBK AIB AM.

— Statystyka i historia są nieubłagane, a to one udowadniają, że na wyniki funduszy akcyjnych trzeba patrzeć z dłuższej perspektywy. Jeśli za dwa, trzy kwartały klienci UI nie zobaczą zysków, to mogą stracić wiarę we wszystkie fundusze. Jeśli natomiast dobrze zarobią, błędnie uwierzą w krótkoterminowość inwestowania w fundusze akcyjne —mówi Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI.

To jedna z nielicznych instytucji, która od kilku lat (także podczas hossy) reklamowała się jedynie wizerunkowo. Czy wykorzysta ostatnie dobre wyniki i — wzorem UI — zmieni strategię?

— Absolutnie nie planujemy zmiany naszej ścieżki postępowania. W 2010 r. znów pojawimy się w mediach z promocją naszego sposobu myślenia o inwestowaniu — wyjaśnia Jacek Treumann.

UI odpiera zarzuty.

— Informowanie inwestorów o naszym spojrzeniu na rynek to długofalowa strategia, a nie jednorazowy strzał. O poprawie nastrojów na rynku akcji w długim terminie zaczęliśmy pisać w naszych biuletynach już w kwietniu — mówi Anna Filipowska, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w UI.

Sprytny ruch

UI było do tej pory postrzegane w branży jako konserwatywne towarzystwo. Zauważalna zmiana taktyki, a być może i strategii, może dziwić obserwatorów. Tym bardziej że UI TFI niezmiennie od 10 lat szefuje ta sama osoba — Małgorzata Góra. Być może chodzi więc o presję na zwiększanie aktywów. Z marketingowego punktu widzenia ruch UI jest bardzo sprytny. Reklamowane fundusze mogą pochwalić się 35-56 proc. zysku od stycznia do sierpnia (stopy zwrotu zawsze działają na klientów detalicznych), nastroje inwestorów zdecydowanie się poprawiają, wraca apetyt na ryzyko i wysokie zyski, oprocentowanie lokat bankowych spada, a konkurencji w telewizji nie ma. Z naszych informacji wynika, że to efekt nikłych budżetów reklamowych TFI na ten rok, które trudno szybko zwiększyć (w ubiegłym roku zakładano dłuższą dekoniunkturę). Dodatkowo banki, w których grupach kapitałowych funkcjonują TFI, są bardzo sceptyczne wobec obecnej zwyżki na GPW, choć zarządzający od dłuższego czasu mówią, że mamy właściwy moment na inwestycje w akcje. Niezwykłą ostrożność wykazuje nawet KBC TFI, które w komentarzach tygodniowych mówi o nowych szczytach na GPW jeszcze w tym roku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pomoc dla GPW

Gotówka płynie do funduszy akcyjnych coraz szerszym strumieniem. W sierpniu przytyły one netto o 620 mln zł. Czy można spodziewać się w najbliższych kwartałach napływu na GPW miliardów złotych od TFI? To pomogłoby krajowym indeksom piąć się w górę. Przedstawiciele TFI są o tym przekonani, widząc powrót dużych klientów do ryzykowniejszych funduszy.

— Recesja się już skończyła i nie oczekujemy drugiego jej dna. Nasz rynek akcji ciągną do tej pory najmocniej inwestorzy zagraniczni. Nie widzę powodu, by nie mieli zarabiać również Polacy. To dodatkowo powinno pomóc indeksom we wspinaczce — mówi Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI.

Jego towarzystwo poszło tropem UI, choć nie tak śmiało (na razie jedynie ulotki i internet). Aviva stawia na proste, chwytliwe hasła, np.: "Mamy tygrysa wśród »misiów«", "Inwestorzy wracają do akcji. Dołącz do nich i poczuj, jak przyjemnie jest mieć więcej".

— Próbujemy przyciągnąć klientów do bardzo atrakcyjnych inwestycji długoterminowych w ramach tegorocznego budżetu reklamowego. W przyszłym roku planujemy większe kampanie promocyjne — zapowiada Marek Przybylski.

Jego zdaniem, wkrótce do marketingowej ofensywy przystąpią pozostałe TFI, które do tej pory bezskutecznie czekały na większą giełdową korektę.

Wskazana

duża ostrożność

Przez pierwszą połowę tego roku inwestorzy leczyli się ze strachu przed giełdą. Kolejne miesiące utwierdzały ich w przekonaniu, że trend naprawdę się odwrócił. Teraz są już wreszcie gotowi zainwestować. Problem jednak w tym, że pociąg jest już mocno rozpędzony. Indeksy skoczyły o grubo ponad 50 proc. Choć nie wieszczę nowej odsłony bessy, to ryzyko korekty jest spore.

Gospodarka powoli się rozpędza, a firmy zaczną zwiększać zyski. Obecne wyceny (wskaźnikowo) za rok czy dwa lata okażą się zapewne uzasadnione. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by w międzyczasie (może nawet w najbliższych miesiącach?) rynek osunął się o 20 czy 30 proc. W skali roku giełdowe indeksy nadal byłyby na sporych plusach. Niestety, nie z punktu widzenia inwestorów, którzy dopiero teraz zdecydują się na zakup jednostek uczestnictwa agresywnych funduszy akcyjnych. Czy wystarczy im cierpliwości, by poczekać na wzrosty nieco dłużej niż kilka miesięcy? Obawiam się, że nie. Osobną kwestią są agresywne reklamy funduszy akcyjnych, które zaczynają się pojawiać. To piłowanie gałęzi, na której się siedzi. Jeśli klienci ponownie się rozczarują, to już nie wrócą.

Maciej Kossowski

prezes Wealth Solutions

Co polecajĄ TFI?

Amplico TFI

Reinwestycja pieniędzy po wyjściu z funduszy do 6 miesięcy wstecz bez opłat dystrybucyjnych

Aviva Investors TFI

Fundusz akcji małych spółek, polskich akcji, nowych spółek, akcji Europy wschodzącej oraz nowoczesnych technologii

BPH TFI

Fundusze obligacyjne

DWS TFI

DWS Agrobiznes

Legg Mason TFI

Systematyczne oszczędzanie

Millennium TFI

Lokata z funduszem

Pioneer Pekao TFI

Fundusz zmiennej alokacji, dążący do pełnej ochrony kapitału w okresach 3,5-rocznych

Skarbiec TFI

Gra inwestycyjna z licznymi nagrodami, fundusz aktywnej alokacji (ostrożny co do inwestycji w akcje)

Union Investment

Fundusz akcji, akcji MiŚ oraz długoterminowo UniSICAV (zrównoważony fundusz

inwestujący międzynarodowo)

Źródło: materiały promocyjne TFI

Adrian Boczkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane