Akcjonariusz Grupy Azoty zyska nowe moce

opublikowano: 17-01-2018, 15:18
aktualizacja: 17-01-2018, 15:20

Rosyjski Acron chce o ponad jedną trzecią zwiększyć zdolności wytwórcze swoich instalacji do produkcji nawozów wieloskładnikowych.

Koncern Acron, który jest jednym ze znaczących akcjonariuszy Grupy Azoty, planuje inwestycje w rodzimych zakładach w Nowogrodzie Wielkim w północno-zachodniej Rosji. Tamtejsze instalacje do produkcji nawozów NPK miałyby zwiększyć moce o 36 proc.

Przedsięwzięcie – jak informuje rosyjska spółka - miałoby kosztować ponad 700 mln RUB, czyli – według obecnego kursu – ok. 42 mln zł.

Docelowo – według przyjętych planów w III kwartale 2019 r. – fabryka w Nowogrodzie Wielkim miałaby wytwarzać do 5 tys. ton tych produktów na dobę. W efekcie roczna produkcja tamtejszych zakładów zwiększyłby tych nawozów o ponad 450 tys. ton. Teraz dwie działające tam linie produkcyjne mogą wytwarzać do 1,2 mln ton NPK rocznie. Acron produkuje również nawozy wieloskładnikowe w drugim zakładzie Dorogobuż w obwodzie smoleńskim. W wyniku realizacji produkty noce produkcyjne rosyjskiego koncernu, które teraz wynoszą ponad 1,8 mln ton NPK rocznie, zwiększą się do ponad 2,3 mln ton.

Acron jest posiadaczem prawie 20 proc. akcji Grupy Azoty. Przez kilka lat Rosjanie próbowali przejęć kontrolę nad polską spółką lecz ich starania nie przyniosły efektów, jakich się spodziewali. W tej sytuacji wiosną zeszłego roku Aleksandr Popow, przewodniczący rady dyrektorów Acronu zadeklarował, że koncern będzie się koncentrował na rozwoju organicznym, zaś pakiet papierów Grupy Azoty, których trzymanie uważa za nieuzasadnione ekonomicznie, przeznaczy na sprzedaż. Na razie jednak nie wykonał żadnego ruchu w tym kierunku.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcjonariusz Grupy Azoty zyska nowe moce