Akcjonariusz mniejszościowy zaskarżył uchwały Netii

opublikowano: 03-08-2002, 11:08

WARSZAWA (Reuters) - Netia Holdings podała w komunikacie, że jeden z akcjonariuszy mniejszościowych zaskarżył jedną z uchwał kwietniowego walnego zgromadzenia, na którym głosowana była emisja akcji w ramach restrukturyzacji zadłużenia.

"Zarząd Netii Holdings informuje, że (...) spółce doręczono odpis pozwu akcjonariusza mniejszościowego, w którym żąda on unieważnienia punktów 10, 11 i 13 uchwały numer 2 WZA z 4 kwietnia 2002 r., gdyż sposób rozdziału Warrantów Subskrypcyjnych, które spółka ma wyemitować w ramach prowadzonej restrukturyzacji finansowej jest krzywdzący dla akcjonariuszy mniejszościowych i sprzeczny z dobrymi obyczajami" - podała spółka.

Zarząd Netii, której sądowa rozprawa w sprawie zatwierdzenia układu z wierzycielami ma odbyć się 8 sierpnia, uważa, że powództwo jest niezasadne i będzie wnosił o jego oddalenie.

Na kwietniowym walnym zgromadzeniu akcjonariusze zadłużonej Netii uchwalili emisję do 83,2 miliona akcji serii J i K. Emitowane warunkowo akcje są przeznaczone dla wszystkich akcjonariuszy spółki, w tym szwedzkiej Telii i amerykańskiego funduszu Warburg Pincus oraz dla pracowników.

"Emisja akcji serii J ma na celu przyznanie prawa do objęcia akcji spółki nowej emisji akcjonariuszom, którzy nabędą, lub na rzecz których nastąpi objęcie obligacji z prawem pierwszeństwa objęcia akcji serii J" - podała wtedy spółka.

Prawo objęcia nie więcej niż 64.848.652 akcji serii J i K przysługiwać ma posiadaczom obligacji, które również Netia planuje wyemitować. Pozostałe maksymalnie 18.373.785 akcji przeznaczone jest dla pracowników i władz spółki.

Netia chce wyemitować 50.798.111 obligacji, które będą dawały prawo do objęcia akcji serii J. Wartość nominalna każdej z nieoprocentowanych obligacji oraz jej cena emisyjna ma wynieść jeden grosz.

Emisja obligacji wynika z porozumienia z obligatariuszami, którzy po zamianie długu będą mieli 91 procent akcji spółki. Zadłużenie Netii sięga kwoty 900 milionów dolarów.

Wcześniej akcjonariusze Netii zdecydowali o emisji do 317,7 miliona akcji serii H. Są one przeznaczone dla wierzycieli spółki. Objęte zostaną w zamian za długi spółki i w ten sposób wierzyciele przejmą kontrolę nad Netią.

Przed tą emisją kapitał spółki dzielił się na 31,4 miliona akcji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcjonariusz mniejszościowy zaskarżył uchwały Netii