Akcjonariusze Berny liczą na Novartis

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 2005-12-20 00:00

Ponad 10 proc. rosła w poniedziałek na giełdzie w Zurychu wycena akcji Berna Biotech, szwajcarskiej spółki farmaceutycznej specjalizującej się w produkcji szczepionek. Spektakularny wzrost to rezultat informacji, że Novartis, jeden z potentatów rynku na leków, zbiera gotówkę na kolejne inwestycje w sektorze producentów szczepionek.

To druga w ostatnich tygodniach dobra informacja dla akcjonariuszy Berny, spółki wytwarzającej w Szwajcarii, Hiszpanii i Korei m.in. szczepionki przeciwko żółtaczce typu A i B, grypie oraz durowi brzusznemu.

Na początku miesiąca doszło do gwałtownego wzrostu notowań Berny po zaakceptowaniu przez nią oferty przejęcia przez Crucell, holenderską nierentową firmę biotechnologiczną, która zaproponowała 590,9 mln CHF. Już wtedy spekulowano, że ewentualna akwizycja ma posłużyć do dalszej odsprzedaży udziałów. Rynek liczy obecnie na propozycję Novartisu, który tylko w tym roku wydał na inwestycje kapitałowe około 13 mld USD. Potentat finalizuje obecnie wartą 5,1 mld USD fuzję z amerykańskim wytwórcą szczepionek — Chiron Corp.