Akcjonariusze Unilevera za zjednoczeniem

ARŻ, Reuters
opublikowano: 12-10-2020, 15:21

Akcjonariusze brytyjskiego ramienia Unilever zagłosowali za zjednoczeniem firmy i umiejscowieniem jej głównej siedziby w Wielkiej Brytanii.

Aktualnie koncern składa się z dwóch spółek zlokalizowanych w Holandii i Wielkiej Brytanii. Ten stan trwa od 1930 roku, gdy doszło do połączenia holenderskiej firmy produkującej margarynę Margarine Unie z brytyjską wytwórnią mydła Lever Brothers. Skomplikowana struktura grupy utrudniała zarządzanie oraz duże przejęcia. Plany uruchomiły spekulacje na temat planowanych przez Unilevera fuzji.

Unilever
fot. Bloomberg

Oficjalne wyniki głosowania przeprowadzonego w trakcie brytyjskiego walnego zgromadzenia mają zostać ogłoszone w poniedziałek. W ubiegłym miesiącu ideę stworzenia jednej spółki poparło 99 proc. akcjonariuszy z Holandii.

Nadchodzące zjednoczenie napotyka potencjalne przeszkody prawne. Holenderska opozycyjna Partia Zielonych złożyła projekt ustawy, który nałożyłby na firmę tzw. podatek wyjazdowy, co sprawiłoby, że przeprowadzka mogłaby okazać się nieopłacalna. Unilever, po konsultacjach z prawnikami, stwierdził jednak, że tego typu przepisy naruszyłyby prawo UE w zakresie swobodnego przepływu usług i kapitału, a także umowę podatkową między Wielką Brytanią a Holandią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane