Akredytywy nabierają tempa

opublikowano: 26-04-2018, 22:00

Cztery kolejne instytucje finansowe przystąpiły do programu BGK, który ma ułatwić przedsiębiorcom ekspansję na ryzykowne rynki.

BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, HSBC oraz mBank podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) o współpracy w ramach Programu Akredytyw Eksportowych. Inicjatywa została uruchomiona w styczniu tego roku. Ma ona ułatwić eksporterom realizowanie zamówień na rynkach o podwyższonym ryzyku.

W ramach tej inicjatywy banki, które podpisały umowę, mogą potwierdzać akredytywy eksportowe bezpośrednio swoim klientom, a BGK przejmie wynikające z nich ryzyko banku zagranicznego. To powinno zachęcić instytucje współpracujące z przedsiębiorcami do proponowania tym ostatnim zabezpieczeń,które mogą dotyczyć kontraktów zawieranych z partnerami biznesowymi nawet na ryzykownych rynkach — ponieważ w przypadku wielu krajów bankowi często trudno podjąć decyzję o udzieleniu akredytyw ze względu na dużą niepewność co do zapłaty, nawet mimo jej potwierdzenia przez bank importera.

Generalnie akredytywa eksportowa zobowiązuje bank importera do zapłaty określonej kwoty w zamian za dokumenty, które prezentuje w niej przedsiębiorca za pośrednictwem swojego banku. Jeżeli dokumenty są zgodne, to wypłata pieniędzy jest gwarantowana, nawet jeżeli importer okaże się niewypłacalny lub odmówi zapłaty.

— Od kilku lat prowadzimy ogólnopolski Program Rozwoju Eksportu. Z frekwencji oraz rozmów z uczestnikami wiemy, jak mocno eksporterzy doceniają wsparcie w postaci konkretnych, praktycznych narzędzi. To dotyczy szczególnie dalekich rynków,gdzie często różnice kulturowe i odległość geograficzna kreują dodatkowe wyzwania. Przy tym w całym systemie pomocy dla eksporterów niezbędne jest współdziałanie instytucji państwowych i podmiotów komercyjnych — mówi Roman Maciejewski, dyrektor departamentu sprzedaży produktów Banku Zachodniego WBK, szef Programu Rozwoju Eksportu.

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podczas inauguracji programu tłumaczyła, że pomysł na niego powstał w związku z faktem, że polskie firmy rozwijają się szybko i coraz częściej szukają możliwości ekspansji również na odległych i trudnych rynkach. BGK podpisał już w sumie dziewięć umów z bankami komercyjnymi. W gronie instytucji finansowych, które przyłączyły się do programu, są również Alior Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Bank Pekao SA oraz Raiffeisen Polbank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu