Aktywa TFI spadłypierwszy raz w 2015 r.

opublikowano: 11-08-2015, 22:00

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych spadła o 1,8 proc. w skali miesiąca, do 225,4 mld zł na koniec lipca.

Był to pierwszy spadek aktywów zanotowany w tym roku, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). Do spadku aktywów przyczyniło się ujemne saldo wpłat i wypłat, które Analizy Online szacują na 4,8 mld zł. W przeważającej części kryje się za tym odpływ pieniędzy z zaledwie kilku funduszy aktywów niepublicznych. W efekcie ten segment rynku odnotował największy spadek aktywów — o 4,4 mld zł, do 68 mld zł na koniec lipca. Wynik zarządzania całego rynku był dodatni i wyniósł 0,6 mld zł. „W sumie 6 segmentów rynku odnotowało spadek aktywów w lipcu. Wśród nich najwyższą ujemną dynamikę odnotowały fundusze rynku surowców (-3,7 proc.), które ucierpiały z powodu gwałtownej przeceny złotego kruszcu”— czytamy w raporcie. W niewielkim stopniu, o 0,5 proc., zmniejszyły się aktywa zgromadzone w funduszach dłużnych. Spadek aktywów odnotowały także fundusze o strategiach hybrydowych, czyli mieszane (0,4 proc.) oraz absolutnej stopy zwrotu (0,5 proc.). W lipcu najwyższą dodatnią dynamikę aktywów odnotowały natomiast fundusze ochrony kapitału (+15,7 proc.), co zawdzięczają sporej popularności zaledwie dwóch produktów. Z większymi aktywami zakończyły miesiąc także fundusze akcyjne, którym sprzyjały warunki na rynku. Aktywa funduszy akcji zagranicznych wzrosły o 1,6 proc., do 10,5 mld zł, a akcji polskich o 0,4 proc., do 22,7 mld zł. W sumie od początku roku aktywa netto funduszy wzrosły o 16,4 mld zł, czyli o 7,9 proc. © Ⓟ

7,9 proc. O tyle od początku roku wzrosły aktywa TFI. W lipcu jednak spadły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, ISBNEWS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu