Aktywa TFI wzrosły o 1 mld zł

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 08-10-2002, 00:00

Wrzesień był kolejnym dobrym miesiącem dla funduszy inwestycyjnych. Ich aktywa w porównaniu z sierpniem wzrosły o blisko 1 mld zł. Najlepiej powiodło się TFI: Commercial Union, GTFI, Millennium oraz BZ WBK AIB.

Na koniec września aktywa funduszy inwestycyjnych wyniosły 17,52 mld zł. To oznacza, że wzrosły w porównaniu z sierpniem, kiedy sięgnęły 16,57 mld zł, o 5,7 proc. Od początku roku wartość aktywów TFI podniosła się już aż o ponad 47 proc. Ten rok okaże się więc dla TFI przełomowy — nie tylko pod względem ich wzrostu, ale także osiągnięcia dobrych wyników inwestycyjnych.

Największy wzrost aktywów, o 25 proc., zanotowały w sierpniu fundusze zarządzane przez Commercial Union. To wynik tego, że fundusze CU działają dopiero od kilku miesięcy. Co ciekawe, sprzedaż jednostek funduszy odbywa się wyłącznie za pośrednictwem agentów ubezpieczeniowych z Grupy CU. Agentów uprawnionych do sprzedaży jednostek funduszy CU jest 1200.

— Na koniec tego roku nasze aktywa powinny wynieść około 50 mln zł. Na koniec przyszłego wzrosną do około 200 mln zł — szacuje Marek Przybylski, szef CU TFI.

Duży wzrost aktywów odnotowały także fundusze GTFI (zmiana o 13,02 proc.), Millennium (9,40 proc.), BZ WBK AIB (9,37 proc.) oraz Invesco (8,36 proc.). Wysoki przyrost utrzymują też liderzy rynku: Pioneer Pekao TFI (wzrost o 6,64 proc.) oraz PKO/Credit Suisse TFI (wzrost o 8,11 proc.). Fundusze zarządzane przez te TFI kupowane są przede wszystkim przez klientów banków Pekao SA oraz PKO BP, głównych akcjonariuszy TFI. Mniej aktywów na koniec września w porównaniu z sierpniem miało natomiast TFI PBK Atut.

Na wzrost aktywów funduszy inwestycyjnych wpływają przede wszystkim fundusze obligacyjne. One bowiem od dłuższego czasu przynoszą najwyższe zyski. Tak też było w ubiegłym miesiącu. Według zarządzających, średni zysk funduszy obligacji powinien wynieść 10-14 proc., z kolei funduszy rynku pieniężnego — 9-10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aktywa TFI wzrosły o 1 mld zł