Aktywność chińskich fabryk nadal hamowała w maju

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 01-06-2022, 06:14
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ograniczenie działalności gospodarczej spowodowane lokalnymi lockdownami wprowadzanymi w ramach strategii „zero Covid” obniżały w maju aktywność chińskich fabryk. Hamowała ona jednak wolniej niż miesiąc wcześniej, informuje Bloomberg.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

W oszacowaniu na maj 2022 r. wskaźnik Caixin Manufacturing Purchasing Managers' Index wzrósł do 48,1 pkt z 46,0 w kwietniu, nadal jednak pozostając poniżej progu 50 pkt oddzielającego rozwój od kurczenia się danego sektora.

Odczyt okazał się jednak słabszy niż oczekiwał rynek, mediana prognoz zakładała bowiem wzrost do 49 pkt.

Wchodzac w detale, warto zaznaczyć, że trzeci miesiąc z rzędu spadła całkowita liczba nowych zamówień, choć i w tum wypadku zaobserwowano osłabienie dynamiki zniżki.

Jak podano w komunikacie, oprócz kwestii związanych z pandemią, kluczowym czynnikiem wpływającym nowe zamówienia był „słabszy popyt zagraniczny”, ponieważ zamówienia eksportowe nadal wyraźnie spadały, co niektóre firmy wiązały z trudnościami w wysyłce towarów do klientów.

Ogólnie rzecz biorąc, aktywność w sektorze wytwórczym poprawiła się w maju, ale pozostała na terytorium, które oznacza kurczenie danego segmentu, ponieważ lokalne epidemie Covid trwały nadal – powiedział Wang Zhe, starszy ekonomista w Caixin Insight Group.

Nadzieje na poprawę sytuacji wiązane są ze zniesieniem obostrzeń covidowych w Szanghaju, co też powoli ma miejsce od kilku dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane