Aktywność rosyjskiego sektora usług nadal spada

opublikowano: 06-05-2022, 08:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wskaźnik aktywności rosyjskiego sektora usług wzrósł w kwietniu, ale wciąż pokazuje jej spadek, informuje Reuters.

S&P Global podało, że PMI rosyjskiego sektora usług wzrósł w kwietniu do 44,5 z 38,1 w poprzednim miesiącu, kiedy był najniższy od maja 2020 roku. Granicą oddzielającą spadek od wzrostu aktywności jest 50.

Rosyjskie firmy usługowe poinformowały piąty miesiąc z rzędu o zmniejszaniu zatrudnienia w celu redukcji kosztów. Nadal deklarują pesymizm w ocenie perspektyw najbliższego roku.

- Relacje sugerują, że negatywne nastroje wynikają z wprowadzenia sankcji i słabnącego popytu. Choć wyższy niż w marcu, poziom zaufania był negatywny dopiero drugi raz od maja 2020 roku – głosi raport PMI cytowany przez Reutersa.

Rosyjskie firmy usługowe siódmy miesiąc z rzędu informowały o spadku nowych zamówień, także eksportowych. Wskazały także na znaczący wzrost kosztów, drugi pod względem wielkości od października 2001 roku, do którego sięgają porównywalne dane.

Reuters przypomina, że opublikowany wcześniej w tym tygodniu raport o aktywności przemysłu Rosji w kwietniu pokazał trzeci miesiąc z rzędu jej spadku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane