Albayrak: przecena liry nie zagraża tureckim bankom

opublikowano: 03-09-2018, 11:25

Minister finansów Berat Albayrak twierdzi, że duży spadek wartości liry nie stanowi zagrożenia dla tureckich banków. Zapewnił także o niezależności banku centralnego, informuje Reuters.

Albayrak powiedział także agencji, że nie widzi zagrożenia wynikającego z poziomu zadłużenia Turcji, które jego zdaniem jest wciąż niskie w relacji do PKB w porównaniu z innymi państwami. Minister przekonywał, że deficyt obrotów bieżących będzie „znacznie niższy” na koniec roku niż jest to prognozowane, a w 2019 roku sytuacja Turcji znacząco poprawi się pod tym względem.

Albayrak zapewnił, że bank centralny Turcji jest niezależny i podejmie niezbędne działania. Odniósł się w ten sposób do głosów krytyki wobec braku reakcji instytucji przez prawie trzy miesiące na kryzys walutowy.

- Bank centralny Turcji jest być może nawet bardziej niezależny od tych w innych krajach – stwierdził minister finansów.

W poniedziałek bank centralny Turcji, który 13 września będzie decydował o poziomie stóp zapowiedział, że podejmie wszelkie niezbędne działania zapewniające stabilizację cen. Najnowsze dane o inflacji pokazały, że była ona w sierpniu największa w Turcji od 18 lat.

Reuters zwraca uwagę, że wypowiedź tureckiego ministra finansów, a prywatnie zięcia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, jest sprzeczna z niedawnymi komentarzami na temat sytuacji Turcji publikowanymi przez główne agencje ratingowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu