Albo inwestycje, albo koniec surowca za 15 lat

BAW
opublikowano: 25-09-2009, 00:00

Nawet w kryzysie kopalnie nie mogą oszczędzać na inwestycjach. Inaczej połowie z nich za 15 lat skończą się złoża.

Nawet w kryzysie kopalnie nie mogą oszczędzać na inwestycjach. Inaczej połowie z nich za 15 lat skończą się złoża.

Polska elektroenergetyka aż w 95 proc. bazuje na węglu. W blisko 60 proc. energia elektryczna produkowana jest z węgla kamiennego — pozostałe 35 proc. przypada na węgiel brunatny.

Kwestia bezpieczeństwa

Zaletą węgla niewątpliwie jest to, że jego zasoby są w Polsce, więc mają wpływ na bezpieczeństwo energetyczne. Trudno je bowiem opierać na surowcach kupowanych na zewnątrz. Tymczasem inwestycyjne zaniedbania uniemożliwiają kopalniom dotarcie do nowych złóż. Obecnie prawie połowa wydobywanego u nas węgla pochodzi z pokładów znajdujących się poniżej szybów. Jego wydobycie jest bardzo niebezpieczne, a przede wszystkim drogie.

W 2008 r. kopalnie wydały na inwestycje około 2,5 mld zł i było to o prawie 32 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku, mimo spadku sprzedaży węgla, branża nie zrezygnowała z najpotrzebniejszych inwestycji, których wartość w ciągu siedmiu miesięcy przekroczyła 1,5 mld zł.

Udostępnić nowe złoża

W połowie polskich kopalń węgla za 15 lat skończą się złoża. Bez nowych inwestycji w pola wydobywcze już w 2020 r. będziemy mieli o ponad 30 proc. mniej węgla — wynika z danych Głównego Instytutu Górnictwa. Należy więc inwestować w udostępnienie nowych pól wydobywczych.

Lubelski Węgiel Bogdanka pieniądze z oferty publicznej — 528 mln zł zamierza przeznaczyć na budowę nowej oraz modernizację istniejącej infrastruktury technicznej w ramach Pola Stefanów, co pozwoli spółce podwoić produkcję od 2014 r. Obecnie moce wynoszą 5,4 mln ton.

W nowe pola inwestuje także Jastrzębska Spółka Węglowa. Chce zagospodarować złoża do głębokości 1300 m w kopalniach Pniówek i Zofiówka.

— Dzięki udostępnieniu nowego złoża żywotność kopalni "Zofiówka" zostanie przedłużona do 2070 r. — podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Budowa szybu Bzie-Dębina będzie kosztować 180,5 mln zł.

Kompania Węglowa planowała, że w 2009 r. jej nakłady inwestycyjne wyniosą 1,17 mld zł. Jednak przeznaczy na nie około 900 mln zł.

Katowicki Holding Węglowy zamierzał na inwestycje przeznaczyć ok. 1 mld zł. Być może będzie o około 300 mln zł mniej. Pieniądze na inwestycje mają pochodzić z prowadzonej obecnie sprzedaży tzw. obligacji węglowych.

Południowy Koncern Węglowy, należący do Grupy Tauron Polska Energia w ciągu pięciu wyda na inwestycje 500 mln zł aby udostępnić nowe pokłady w ZG Sobieski i ZG Janina.

Inwestycje w górnictwie węgla kamiennego są jednak czasochłonne, a efekty uzyskuje się po dłuższym czasie.

10,1

mln ton Tyle węgla kamiennego sprowadzono do polski w 2008 r. To więcej niż w tym samym czasie wyniósł nasz eksport.

5,1

mln ton Tyle importowanego węgla przeznaczono dla energetyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu