Alcatel i Lucent są krok od fuzji

Małgorzata Birnbaum
30-05-2001, 00:00

Alcatel i Lucent są krok od fuzji

Dziś francuski Alcatel i jego amerykański rywal Lucent Technologies powinni ogłosić, czy dojdzie do wartej 23,4 mld USD (94,5 mld zł) fuzji.

Obaj producenci sprzętu telekomunikacyjnego do wczoraj wprawdzie zaprzeczali, ale anonimowe źródła twierdzą, że rozmowy dotyczące fuzji Alcatela i Lucent Technologies (LT) toczyły się już od soboty. Wczoraj miało odbyć się głosowanie zarządów. Dziś w południe prawdopodobnie koncerny ogłoszą decyzję. Transakcja pasuje do strategii Alcatela. Na razie większość obrotów firmy jest realizowana w Europie, ale firma stara się mocno wejść na rynek Ameryki Północnej. W ciągu czterech lat Alcatel kupił tam spółki za 17 mld USD (68,7 mld zł), sprzedając w tym czasie oddziały (głównie w Europie), za które uzyskał 11 mld USD (44,4 mld zł).

Na czele połączonej firmy miałby stanąć Serge Tchuruk, obecny szef Alcatela. Francuska spółka ma dominującą pozycję w transakcji, bo chociaż określa się to połączenie jako fuzję równych, specjaliści twierdzą, że to Alcatel kupi LT, który w pierwszej połowie tego roku finansowego zanotował 4,7 mld USD (18,9 mld zł) strat. Analitycy szacują, że nowa spółka zredukuje zatrudnienie o 20 tys. osób, co ma pozwolić na roczne oszczędności rzędu 4 mld USD (16,2 mld zł).

Lucent Technologies ma fabrykę w Bydgoszczy, zatrudniającą 1260 osób, w której produkuje centrale telefoniczne, urządzenia i aparaty telefoniczne oraz sprzęt łącznościowy. Alcatel ma w Polsce 663 pracowników, zatrudnionych w fabryce w Warszawie i kilku oddziałach regionalnych. Spółka produkuje urządzenia dla telefonii i telegrafii przewodowej oraz aparaturę telefoniczną i telegraficzną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Alcatel i Lucent są krok od fuzji