Alchemia rozmawia o stalowni

Magdalena Graniszewska
09-08-2011, 00:00

Kooperacją ze spółką miliardera są zainteresowani Ukraińcy z ISD i Złomreksu.

Kooperacją ze spółką miliardera są zainteresowani Ukraińcy z ISD i Złomreksu.

Stalowa grupa Alchemii, kontrolowana przez znanego inwestora Romana Karkosika, pracuje nad zapewnieniem sobie wsadu, czyli dostaw stali, którą będzie mogła dalej przerabiać. Nie kryje, że chętnie stworzyłaby własną stalownię, czyli zakład przetapiający złom na stal. Potrzebuje jednak partnera.

— Korzyści byłyby obustronne — producent miałby zapewniony zbyt, a my — własny wsad — podkreślała kilka miesięcy temu Karina Wściubiak-Hankó, prezes Alchemii.

Jak dowiedział się "PB", wśród potencjalnych partnerów jest ukraiński koncern ISD (kontrolowany przez rosyjską grupę metalową Ewraz), który jest właścicielem Huty Częstochowa.

— Tak, rozmawiamy o różnych projektach, ale to wstępny etap. Nie mamy nawet umowy o wyłączności. Do końca września można się spodziewać ewentualnych decyzji — potwierdza Konstanty Litwinow, prezes ISD Polska.

Podkreśla, że forma ewentualnej współpracy jest otwarta.

— Rozważamy zarówno typową umowę na dostawę wsadu, jak i modernizację zakładu przeprowadzoną wspólnymi siłami. Nie wykluczamy też zupełnie nowej inwestycji — twierdzi Konstanty Litwinow.

Nie jest tajemnicą, że podobne rozmowy Alchemia prowadzi również ze Złomreksem.

— Naszą przewagą jest na pewno logistyka, a Złomreksu — być może technologia. My też prowadzimy rozmowy z wieloma odbiorcami wsadu — podkreśla Konstanty Litwinow.

Przedstawiciele Złomreksu nie potwierdzają, że rozmawiają z Alchemią, ale nie kryją, że współpraca mogłaby być atrakcyjna.

— Na pewno nie interesuje nas budowa nowej stalowni. Interesująca może być za to ewentualna współpraca zakładająca dostosowanie jednego z naszych zakładów do produkcji na potrzeby Alchemii — mówi Przemysław Sztuczkowski, właściciel Złomreksu.

Alchemię interesują dostawy 35-40 tys. ton wsadu rocznie. Obecnie pozyskuje go od ArcelorMittalu, Huty Częstochowa i od dostawców ze Wschodu. W maju Karina Wściubiak-Hankó zapowiadała, że decyzję w sprawie partnera zamierza podjąć do końca roku. Wczoraj nie udało nam się z nią skontaktować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alchemia rozmawia o stalowni