Alexa mówi: jesteś najbogatszy

Jeff Bezos kończy rok ze sporą przewagą nad Billem Gatesem. Liście spadkowiczów przewodzą szef Facebooka i właściciel sieci Zara

Na pytanie, kto jest najbogatszym człowiekiem na świecie, Alexa powinna odpowiedzieć bez problemu. Zdecydowanym liderem według danych z 31 grudnia jest Jeff Bezos, założyciel i prezes koncernu Amazon, do którego należy zresztą wirtualna asystentka Alexa instalowana w inteligentnych głośnikach Echo.

DOLARY WYPAROWAŁY:
DOLARY WYPAROWAŁY:
500 najbogatszych ludzi na świecie straciło w 2018 r. w sumie 451 mld USD. To duża zmiana w porównaniu z 2017 r., w którym grupa największych bogaczy zyskała 1 bln USD. Jeff Bezos cały rok zapisze na plus, ale w drugiej połowie jego majątek zmniejszył się o 45 mld USD.
Fot. Bloomberg

Jeff Bezos zakończył rok z fortuną szacowaną na 123 mld USD, co daje mu solidną przewagę nad Billem Gatesem, założycielem Microsoftu, filantropem i inwestorem, którego agencja Bloomberg wycenia na 90 mld USD. Jest też liderem wśród tych, którym w portfelu przybyło najwięcej pieniędzy od stycznia 2018 r. 24 mld USD może robi wrażenie, ale pamiętajmy, że w ostatnich miesiącach prezes Amazona sporo stracił, bo jeszcze we wrześniu jego majątek szacowany był na 168 mld USD.

Miliarder bogaci się dzięki giełdowej kondycji Amazona, a kurs tej spółki mimo spadków w końcu roku wzrósł o ponad 26 proc. Amazon zarabia głównie na internetowym handlu, ale ma też inne biznesy. Rok do udanych może zaliczyć Alexa. W drugiej połowie grudnia Amazon pochwalił się, że wirtualna asystentka ma już 70 tys. umiejętności. Co istotniejsze, jej głos pojawia się nie tylko w oferowanych przez Amazona głośnikach Echo, lecz także w różnych innych urządzeniach.W sumie z Aleksą kompatybilnych jest już ponad 28 tys. urządzeń sygnowanych przez 4,5 tys. marek. Wirtualna asystentka pomaga, koordynuje, odpowiada na pytania, ale też bawi domowników. Wypowiedziała w minionym roku ponad 100 mln żartów. Alexa może więc świętować przełom roku. Inna atmosfera panuje w Facebooku. Mark Zuckerberg, założyciel i prezes największego portalu społecznościowego, miał ciężki rok, co odbiło się na jego portfelu — stracił prawie 20 mld USD, ale nadal jest w “10” najbogatszych ludzi świata. “Jesteśmy dziś zupełnie inną firmą niż w 2016 r., a nawet rok temu. Zasadniczo zmieniliśmy nasze DNA, aby bardziej skupić się na zapobieganiu szkodom we wszystkich naszych usługach” — napisał Mark Zuckerberg na Facebooku.

Miliarder zapewnia, że Facebook opracował plany przebudowy systemów portalu i jest gotowy do działania. W ostatnim roku jeden skandal gonił inny, wywołując kolejny kryzys. Magazyn „Wired” stwierdził, że Facebook musiał po prostu żonglować tymi kryzysami i naliczył ich w sumie 21. Mark Zuckerberg stracił najwięcej ze wszystkich miliarderów, więcej niż Amancio Ortega, który kontroluje m.in. sieć sklepów odzieżowych Zara — ubyło mu 16,6 mld USD. Interesujący rok ma przed sobą 10. na liście Bloomberg Billionaires Index Larry Ellison, prezes informatycznego potentata Oracle, który w końcu grudnia powołany został do rady dyrektorów producenta elektrycznych aut Tesla Motors. To wynik ugody Tesli i Elona Muska z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Zawarto ją we wrześniu po tym jak SEC ukarał właściciela Tesli za wprowadzenie inwestorów w błąd niezrealizowaną zapowiedzią wycofania spółki z giełdy, za co stracił on stanowisko szefa rady dyrektorów. Larry Ellison nie ukrywa, że jest przyjacielem Muska, a ponadto ma podobny styl zarządzania, więc nudno nie będzie. Majątek Elona Muska sięga 24,1 mld USD, co daje 29. miejsce na liście. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane