Alfa Centrum zmieniło właściciela

opublikowano: 12-11-2017, 22:00

Spółka NEPI Rockcastle kupiła największe centrum handlowe w Białymstoku. Wartość transakcji to 92 mln EUR.

Dotychczasowym właścicielem Alfa Centrum była polsko- -norweska Grupa JWK. Galeria powstała w 2008 r. w zabytkowych budynkach fabryki włókienniczej Eugeniusza Beckera i oferuje na wynajem 36 tys. mkw. Na czterech piętrach znajduje się ponad 150 lokali handlowych i usługowych, a poza tym ścianka wspinaczkowa, siłownia, kino, restauracje i kawiarnie. Budynek jest prawie w całości skomercjalizowany. Zakup Alfy Białystok przez NEPI Rockcastle to kolejny krok w realizacji strategii ekspansji spółki, która koncentruje się na nowoczesnych centrach handlowych o wysokich możliwościach rozwojowych. Potwierdzają to ostatnie inwestycje Rockcastle, która we wrześniu 2017 r. kupiła wszystkie udziały i wierzytelnościSymmetry Arena Ingatlankezelo Korlatolt Felelossegu Tarsasag, właściciela centrum handlowego Arena Plaza w Budapeszcie. Wartość transakcji wyniosła 275 mln EUR. W październiku spółka nabyła natomiast — za 252,9 mln EUR — centrum Paradise Center w Sofii. NEPI Rockcastle była ostatnio wyjątkowo aktywna także na polskim rynku. W ubiegłym miesiącu spółka poinformowała o przejęciu od Mayland Real Estate centrów handlowych Serenada i Krokus w Krakowie. W komunikacie giełdowym podano, że transakcja została podzielona na dwie transze. W ramach pierwszej firma zapłaci 249,4 mln EUR. Natomiast druga transza wyniesie 212 mln EUR. Jednak jest uzależniona od rozbudowy i połączenia sąsiadujących ze sobą obiektów w jedno centrum o powierzchni najmu 100 tys. mkw. Zainteresowanie inwestorów polskimi nieruchomościami handlowymi rośnie już od dłuższego czasu, co potwierdzają raporty za I półrocze 2017 r.

— Szacuje się, że aż 59 proc. wartości transakcji zawartych w tym czasie na rynku inwestycyjnymstanowiły przejęcia w segmencie handlowym, opiewając łącznie na ponad 900 mln EUR. Apetyt inwestorów na nieruchomości handlowe widać także w dużych transakcjach portfelowych, które zdominowały II kwartał 2017. Nowego właściciela — fundusz Pradera, zyskały cztery obiekty w Polsce. Transakcja była częścią sprzedaży 25 nieruchomości w ośmiu europejskich krajach. Ponadto, przeprowadzono transakcję sprzedaży centrów wyprzedażowych Fashion House w Piasecznie, Gdańsku i Sosnowcu, a nowym właścicielem jest RREEF Spezial Investment GmbH. W II kwartale 2017 r. podpisano również umowy kupna/sprzedaży kilku mniejszych obiektów handlowych, w tym przejęcie przez Echo Polska Properties czterech nieruchomości z portfela Blackstone — tłumaczy Aleksandra Burkot, konsultant w dziale badania rynku Knight Frank.

Przedstawiciele spółka NEPI Rockcastle przyznają, że przyglądają się kolejnym, atrakcyjnym obiektom handlowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu