Alior Bank zmienił prezesa

opublikowano: 17-10-2018, 19:47

Katarzyna Sułkowska nie jest już prezesem banku. Jej następcą będzie menedżer z PZU.

Katarzyna Sułkowska była ostatnią menedżerką w państwowej spółce, która nie była związana z żadną frakcją rządzącej partii. Stąd określana była jako „niczyja”. Była, bowiem jej kariera w państwo właśnie się zakończyła. Według nieoficjalnych ustaleń "PB", potwierdzonych 1 godzinę później przez bank w oficjalnym komunikacie, w środę wieczorem złożyła rezygnację ze stanowiska prezesa. Czytelnicy „PB” decyzją rady nadzorczej zszokowani nie będą, bowiem pod koniec września napisaliśmy, że przygotowywane jest jej odwołanie.

Przeczytaj o polowaniu na Katarzynę Sułkowską.

Po naszym tekście władze PZU, który ma większość w akcjonariacie Alior Banku, próbowały nasze informacje dezawuować. Jednak wystarczyły 3 tygodnie, by plan opisany przez "PB" został zrealizowany.

Dużym zaskoczeniem jest natomiast następca Katarzyny Sułkowskiej. Według ustaleń „PB", potwierdzonych następnie komunikatem Aliora, jej następcą został Krzysztof Bachta, obecnie dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju w PZU. Zaskoczeniem, bo po pierwsze nigdy nie pełnił tak wysokiego stanowiska, po drugie, nie ma doświadczenia bankowego (przed przyjściem do PZU pracował w firmie konsultingowej BCG), a po trzecie do ubezpieczyciela ściągał go Andrzej Klesyk, a więc menedżer z czasów poprzedniej opcji politycznej. A jego zaciąg był dotąd dość ochoczo ze spółki wycinany. Menedżerowie znający go z PZU mówią, że jest "świetnym analitykiem" i doceniają merytoryczne przygotowanie, ale wskazują na brak doświadczenia w zarządzaniu dużymi organizacjami.

"W imieniu rady nadzorczej dziękuję pani prezes Katarzynie Sułkowskiej za  jej ogromny wkład w budowanie pozycji rynkowej Alior Banku. Zdecydowaliśmy się powołać na stanowisko wiceprezesa zarządu Banku Krzysztofa Bachtę, doświadczonego managera z branży finansowej. Wybór ten należy traktować jako wzmocnienie kompetencji i odpowiedzialności głównego akcjonariusza za przyszłość Alior Banku. Rada nadzorcza dołoży wszelkich starań, by zmiana ta wpłynęła pozytywnie na realizację długoterminowej strategii i – w perspektywie – wzrost wartości dla akcjonariuszy" - skomentował w komunikacie Tomasz Kulik, przewodniczący rady nadzorczej Alior Banku.

Dlaczego Katarzyna Sułkowska została odwołana? Nasz źródła wskazywały na trzy teorie. Pierwsza mówi o odpowiedzialności za kredyty udzielone przez Aliora Ruchowi. Choć prezes zasiadała we władzach banku, gdy kredyt był rolowany, to trudno jej jednak przypisać znaczącą odpowiedzialność za nietrafiony kredyt. Druga, mówi o tym, że była zbyt asertywna podczas negocjacji w sprawie fuzji Pekao i Aliora, co pod znakiem zapytania stawiało przyszłe relacje szefów dwóch banków kontrolowanych przez PZU. Ostatnia jest dość banalna - brak powiązań z którąkolwiek z frakcji politycznych sprawił, że nie miała poparcia niezbędnego do zarządzania państwową spółką w czasach dobrej zmiany.

Alior pod rządami obecnego obozu rządzącego ma bardzo niestabilne władze. Do czerwca 2017 r. bankiem kierował jego twórca - Wojciech Sobieraj. Po tym jak złożył rezygnację na następcę namaszczono Michała Chyczewskiego. Ale ten przez wiele miesięcy nie mógł się doczekać na zatwierdzenie przez KNF i w końcu zrezygnował. W lutym 2018 r. na p. o. powołano Katarzynę Sułkowską.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane