Almunia gotów oskarżyć Gazprom

Joaquin Almunia, komisarz UE ds. konkurencji jest gotów oskarżyć Gazprom o praktyki monopolistyczne, za co rosyjskiej spółce grozi mu nawet 15 mld USD kary, informuje Reuters na swojej stronie internetowej.

Agencja przypomina, że Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie w sprawie Gazpromu ponad rok temu. W tym czasie przeprowadziła „naloty” w biurach spółki w państwach środkowej i wschodniej Europy.

Joaquin Almunia, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Joaquin Almunia, fot. Bloomberg

Podczas konferencji w Wilnie Almunia powiedział, ze Komisja Europejska jest przygotowana do przedstawienia Gazpromowi zarzutów w postaci „statement of objections”, czyli oświadczenia o zastrzeżeniach.

- Byłoby przedwczesne mówić o tym, kiedy kolejne kroki zostaną podjęte w tym dochodzeniu, ale obecnie przeszliśmy do fazy przygotowania oświadczenia o zastrzeżeniach – powiedział Almunia.

Dochodzenie UE objęło Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry i Bułgarię.

Reuters przypomina, że Gazprom osiągnął 4,76 bln rubli (148 mld USD) przychodów w ubiegłym roku. Za naruszenie reguł antymonopolowych grozi im kara do 10 proc. przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Almunia gotów oskarżyć Gazprom