Alstom już nie chce Elektrobudowy

Tomasz Krzyżanowski
opublikowano: 15-06-1999, 00:00

Alstom już nie chce Elektrobudowy

Zarząd katowickiej Elektrobudowy przygotowuje nową strategię rozwoju firmy. Międzynarodowa fuzja Alstoma z ABB i powstanie elektroenergetycznego giganta ABB Alstom Power sprawiła bowiem, że Elektrobudowa straciła prawie pewnego inwestora strategicznego.

Od marca 1998 roku Elektrobudowa poszukiwała inwestora strategicznego, który miał wnieść do niej technologię unowocześniajacą ofertę spółki, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego profilu działalności. Na początku tego roku wyłoniono krótką listę chętnych do objęcia wiodącego pakietu akcji spółki.

Z nieoficjalnych informacji wynikało, że największe szanse ma francusko-brytyjski Alstom. Wkrótce jednak doszło do międzynarodowej fuzji Alstoma i ABB. W rezultacie Alstom wycofał się z rozmów.

Dziś zarząd Elektrobudowy przedstawi nową strategię rozwoju firmy oraz wyniki finansowe spółki za ubiegły rok.

— Nie spodziewam się, by Elektrobudowa chciała dokonać jakiejś dogłębnej restrukturyzacji, czy też radykalnie zmienić profil działania. Natomiast głównym punktem nowej strategii powinno być znalezienie inwestora strategicznego. Nawet tak wyspecjalizowana firma jak Elektrobudowa musi mieć inwestora strategicznego, by móc uczestniczyć w dużych przedsięwzięciach. Poszukiwanie inwestora trwa już ponad rok i dalsze oczekiwanie może przynieść straty akcjonariuszom, więc zarząd jest zapewne poddawany dużej presji. Dziś trudno powiedzieć, kto stanie się inwestorem strategicznym. Nie należy też raczej oczekiwać, by Elektrobudowa podała tę informację na dzisiejszej konferencji. Jednak przedstawienie pewnych parametrów może pomóc w określeniu, o jakie firmy chodzi. Byłaby to z pewnością bardzo interesująca informacja — powiedział pragnący zachować anonimowość analityk giełdowy.

Obecnie Elektrobudowa realizuje w Polsce kilka kontraktów, między innymi przy budowie Sądu Najwyższego w Warszawie, modernizacji sportowej Hali Torwar i remoncie oraz modernizacji obiektów technologicznych w Polskim Koncernie Naftowym w Płocku.

Katowicka spółka, zajmująca się budową i montażem urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, od lutego 1996 roku jest notowana na warszawskiej giełdzie. Największymi akcjonariuszami firmy są fundusz powierniczy Pioneer (13,56 proc.) fundusze Polish Private Equity Fund I i II (odpowiednio 11,82 proc. i 11,80 proc.) oraz PZU (5,11 proc.). Pozostali akcjonariusze mają ponad 57 procent akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alstom już nie chce Elektrobudowy