Alternatywa dla Polmosu Białystok

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 01-03-2005, 00:00

Czechy, Słowacja, Ukraina — to państwa, w których gotów jest zainwestować lubelski Polmos. Rozmowy w toku.

Dla Polmosu Lublin, który w czwartek zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych, najważniejszą z planowanych akwizycji jest zakup akcji Polmosu Białystok. Na podstawie giełdowej wyceny producenta Żołądkowej Gorzkiej i wyników podlaskiej wytwórni można oszacować, że wartość kontrolnego pakietu tej ostatniej przekroczy 500 mln zł.

Ale lubelska spółka ma też inne plany.

Lista akwizycyjna

— Z pewnością nie kupimy wszystkich firm czy marek, które wpisaliśmy na listę priorytetowych inwestycji. Najważniejszy obecnie jest zakup białostockiej firmy, ale interesują nas także inwestycje na Ukrainie i w innych krajach Europy Środkowej — mówi Wiesław Skrobowski, prezes Polmosu Lublin.

Firma rozważa zakup w tych krajach spółek z branży alkoholowej lub marek trunków. Prezes nie ujawnia ich nazw. Potwierdza jednak, że wartość negocjowanych przez lubelski zakład inwestycji zagranicznych jest bliska kwocie, jaką trzeba zaangażować na zakup Polmosu Białystok. Jednak ostateczna kwota inwestycji zależy od tego, czy kupi zakład białostocki.

— Jeśli kupimy Polmos Białystok, pewnie z wielu innych inwestycji zrezygnujemy albo odsuniemy w czasie ich realizację. Powodem będą nie tylko finanse, ale również możliwości operacyjnego zarządzania rozrastającą się grupą — dodaje prezes.

Za i przeciw

Przedstawiciele sektora i analitycy uważają, że Polmos Lublin przecenia możliwości, i raczej nie wierzą w jego szanse na zakup Polmosu Białystok czy realizację wielu kapitałochłonnych akwizycji.

— Polmos Lublin jest zbyt małą firmą, by kupić Polmos Białystok i tylko traci czas na zabiegi o tę akwizycję. Jeśli jednak spółka prowadzi alternatywne rozmowy na temat zakupu firm czy marek na innych rynkach, jest to krok w dobrym kierunku — uważa Bogna Sikorska, analityk BM BGŻ.

Polmos Lublin ma jednak otrzymać wsparcie od silnego partnera zagranicznego. O planowanym aliansie krążą pogłoski już od kilku tygodni. Kiedy więc powstanie?

— Po wykonaniu due diligence Polmosu Białystok zamierzamy przystąpić do tworzenia konsorcjum z partnerem strategicznym — mówi Wiesław Skrobowski.

Nieoficjalnie mówi się, że może nim zostać Diageo, właściciel marki Smirnoff.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Alternatywa dla Polmosu Białystok