Czytasz dzięki

Altus nie odpuści Dębicy

opublikowano: 24-10-2018, 22:00

TFI, które jest mniejszościowym akcjonariuszem oponiarskiej spółki, zapowiada kroki prawne w celu „ochrony przed szkodliwymi działaniami głównego akcjonariusza”.

Konflikt w giełdowej Firmie Oponiarskiej Dębica doszedł już do tego etapu, że jego strony w przesyłanych mediom oświadczeniach nie mogą zgodzić się nawet co do tego, w jakiej atmosferze przebiegają ich spotkania.

Zarząd Dębicy, którym kieruje Jacek Szafran, uważa, że udzielił akcjonariuszom szczegółowych i dokładnych odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii wynikających z ogłoszonego porządku obrad NWZA.
Zobacz więcej

Zarząd Dębicy, którym kieruje Jacek Szafran, uważa, że udzielił akcjonariuszom szczegółowych i dokładnych odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii wynikających z ogłoszonego porządku obrad NWZA.

Jak pisaliśmy we wczorajszym wydaniu „PB”, we wtorek po trwających ponad pięć godzin obradach nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki odrzuciło wszystkie projekty uchwał, zgłoszone przez Altus TFI, które ma 6,7 proc. akcji. Przyjęto natomiast kluczowy projekt głównego akcjonariusza, posiadającego ponad 81 proc. akcji branżowego giganta — firmę Goodyear. Zgodnie z nim zarząd Dębicy został upoważniony do przeprowadzenia dużej emisji akcji bez prawa poboru.

Tymczasem Altus walczy o to, by Dębica, która regularnie pożycza Goodyearowi pieniądze, przestała to robić na obecnych warunkach (WIBOR1Y + 0,1 proc. marży). Na walnym TFI chciało uzyskać odpowiedzi na pytania w tej sprawie, zobowiązać zarząd spółki do udzielania pożyczek „na warunkach rynkowych”, przegłosować skup akcji w celu zagospodarowania gotówki spółki, a także — ewentualnie — doprowadzić do zwołania następnego walnego, które miałoby zająć się powołaniem rewidenta ds. szczególnych. Żaden z tych projektów nie uzyskał poparcia głównego akcjonariusza.

„NWZA przebiegło w burzliwej atmosferze. Jesteśmy bardzo niezadowoleni z zachowania członków zarządu i rady nadzorczej spółki, którzy nie potrafili merytorycznie odpowiedzieć na podstawowe pytania związane z działalnością spółki” — oświadcza Wojciech Dębski z Altus TFI.

Zarząd Dębicy uważa, że było zupełnie inaczej.

„Zarząd Firmy Oponiarskiej Dębica udzielił akcjonariuszom szczegółowych i dokładnych odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii wynikających z ogłoszonego porządku obrad NWZA. Zarząd nie zgadza się z opiniami, formułowanymi przez przedstawicieli funduszy zarządzanych przez Altus TFI” — głosi stanowisko Dębicy.

Altus uważa, że Goodyear „kompletnie ignoruje i wykorzystuje akcjonariuszy mniejszościowych". Przedstawiciele TFI zgłosili sprzeciwy do podjętych uchwał, co otwiera drogę do ich zaskarżenia. Wcześniej zaskarżyli już uchwały czerwcowego zwyczajnego zgromadzenia.

„Będziemy podejmować kroki prawne mające na celu ochronę inwestorów przed szkodliwymi działaniami głównego akcjonariusza. Uważamy że główny akcjonariusz Goodyear swoimi działaniami pokazuje wszystkim uczestnikom rynku, że nie stosuje się do dobrych praktyk ładu korporacyjnego i zamierza dyskryminować inwestorów mniejszościowych” — głosi stanowisko Altus TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane