Aluminium z nowym rekordem wyceny

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-03-2022, 10:08
aktualizacja: 02-03-2022, 12:49

W związku z wojną na Ukrainie i ryzykiem ograniczenia dostaw, rośnie cena aluminium, ustanawiając w środę nowy rekord, informuje Bloomberg.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Po wtorkowej korekcie dzisiaj znów zwyżkuje wycena kontraktów na aluminium. Na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) doszła w południe do poziomu 3560 USD za tonę przebijając poniedziałkowy szczyt na wysokości 3525 USD/t. Tymczasem zamówienia na aluminium wzrosły o 70,7 tys. ton, najmocniej od czerwca ubiegłego roku.

Rynek obawia się, że eskalacja konfliktu toczącego się na Ukrainie doprowadzi do zakłóceń w dostawach surowca z Rosji. Duże ilości aluminium i miedzi regularnie przepływają z Sankt Petersburga do europejskich portów Rotterdam i Vlissingen i są zagrożone zakłóceniami w związku z rozszerzającym się chaosem na rynkach żeglugowych.

Z Rosji pochodzi też koncern Rusal, jeden z największych na świecie producentów aluminium.

Wycena jego akcji gwałtownie tąpnęła. Kurs papierów notowanych na parkiecie w Hongkongu w środę zapikował o niemal 30 proc., notując największą przecenę od 2018 r. Dodatkowym czynnikiem implikującym spadek notowań akcji Rusala jest deklaracja AP Moller-Maersk, duńskiego giganta rynku przewozowego, że wstrzymuje rezerwację statków do i z Rosji. Koncern obsługiwał do tej pory niektóre dostawy dla Rusala.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane