Ropa i pszenica najdroższe od 14 lat (RELACJA)

Kamil Zatoński, Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-03-2022, 08:03
aktualizacja: 02-03-2022, 17:17

Zapraszamy do śledzenia doniesień z Ukrainy oraz rynków finansowych.

fot. Puls Biznesu

8:40 Złoty słabnie: euro kosztuje 4,75 zł, dolar 4,27 zł, a frak szwajcarski 4,66 zł.

8:20 W czwartek rano ropa i pszenica najdroższe od 14 lat, a cynk od 2007 roku

8:05 Nikkei: bankom w Japonii, USA i Europie grodzi utrata 150 mld USD w Rosji

6:35 MSCI i FTSE Russell wyrzucają rosyjskie spółki ze swoich indeksów

6:05 Ropa nadal drożeje. W czwartek rano kurs WTI rośnie o 3,6 proc. do 114,12 USD, a Brent drożeje o 3,9 proc. do 117,35 USD.

6:00 Moody’s i Fitch obniżyły ratingi Rosji do poziomu „śmieciowego”. W ubiegłym tygodniu zrobił to już S&P Global.

22:35 Wszystkie główne amerykańskie indeksy zakończyły środową sesję na sporym plusie po tym, gdy szef Fed, Jerome Powell, zasugerował, że podwyżka stóp procentowych okaże się niższa od rynkowych oczekiwań.

21:50 Sieć sklepów H&M podjęła decyzję o tymczasowym wycofaniu się z działalności w Rosji

21:16 Ropa WTI zdrożała w środę o 7 proc. Cena baryłki jest najwyższa od maja 2011 roku.

20:45 Moskiewska giełda została wykluczona z Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych.

19:50 Roman Abramowicz potwierdził spekulacje dotyczące sprzedaży Chelsea Londyn. Rosyjski miliarder stara się spieniężyć swój majątek w związku z potencjalnymi sankcjami.

19:06 Ministerstwo Finansów poinformowało, że Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej wraz z pozostałymi państwami członkowskimi UE. MBWG to międzynarodowa instytucja finansowa, w której głównym udziałowcem jest Rosja.

17:35 Właściciel gazociągu Nord Stream 2, zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 AG, nie potwierdza medialnych doniesień o swoim bankructwie.

17:14 WIG20 wzrósł na zamknięciu sesji o 3,91 proc. do 2043,96 pkt.

Obroty wyniosły 2,34 mld zł.

Wśród blue chipów najmocniej podrożały akcje JSW (+29,5%), PGNiG (+18,1%) i PGE (+15,1%).

Odbiły banki, słabe natomiast są spółki handlowe - pod kreską sesję zakończyły Dino, LPP, CCC i Allegro.

Na szerokim rynku faworyci wciąż ci sami: Lubawa, Pamapol, Makarony, Zremb, Sanwil, Wojas i Protektor.

16:26 Jerome Powell, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), która pełni rolę banku centralnego USA, zapowiedział podniesienie w marcu stóp procentowych, by walczyć z rosnącą inflacją - poinformowała w środę agencja Reutera.

16:00 “W dniu dzisiejszym NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote“ - głosi lakoniczny komunikat banku centralnego.

15:06 Chiny nie przyłączą się do sankcji nałożonych na Rosję, stwierdził tamtejszy regulator bankowy. Ocenił przy tym, że ich wpływ na chińską gospodarkę i system finansowy będzie ograniczony.

Nie będziemy uczestniczyć w takich sankcjach. Będziemy nadal utrzymywać normalną wymianę gospodarczą i handlową z odpowiednimi stronami – powiedział Guo Shuqing, przewodniczący Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Bankowości i Ubezpieczeń

14:59 Szwajcarska spółka Nord Stream 2 zaprzeczyła niedawnym doniesieniom mediów jakoby ogłosiła bankructwo, informuje Reuters.

14:53 Wyrzucacie coś, co przestało działać? Tak właśnie stało się z moskiewską giełdą.

14:48 Диверсификация? Что это такое? Rosyjscy inwestorzy lokowali kapitał głównie w Rosji (95 proc. portfela akcyjnego zajmowały lokalne firmy).

14:04 Tymczasem Rosjanie nie ustają z atakami na Charków.

14:04 OPEC i sojusznicy zgodzili się na podniesienie produkcji ropy naftowej o 400 tys. baryłek dziennie w kwietniu.

Na razie na kursie ropy WTI nie zrobiło to większego wrażenia (+7%).

13:49 Polska ma wymieniać większość funduszy unijnych na rynku walutowym - głosi oświadczenie Ministerstwa Finansów. To pomaga złotemu.

“Ministerstwo Finansów informuje, że środki walutowe znajdujące się w jego dyspozycji będą wymieniane przede wszystkim na rynku walutowym w odpowiedniej skali. Wymiana tych środków w NBP będzie miała charakter uzupełniający.” - głosi komunikat.

13:18 Amerykański gigant bankowości inwestycyjnej, JPMorgan uważa, że nałożone na Rosję sankcje polityczno-gospodarcze znacznie zwiększyły ryzyko niewypłacalności tego kraju, informuje Reuters.

13:10 UE wyklucza siedem rosyjskich banków, w tym drugi największy bank VTB, z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT i daje im 10 dni na dokończenie otwartych w SWIFT operacji - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej.

12:50 Aluminium już z nowym rekordem. Na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) wycena surowca doszła w południe do poziomu 3560 USD za tonę przebijając poniedziałkowy szczyt na wysokości 3525 USD/t. Zamówienia na aluminium wzrosły tymczasem najmocniej od czerwca ubr. Więcej...

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

12:03 Elwira Nabiullina, szefowa Banku Rosji w przemówieniu do pracowników banku centralnego stwierdziła, że „…rosyjska gospodarka stanęła w obliczu ekstremalnej sytuacji, której - wszyscy mieli nadzieję - uda się uniknąć”.

11:07 Informacje z pierwszej ręki z rynku mieszkaniowego.

11:02 Można się zachwycać widząc gwałtowną przecenę akcji ADR-ów spółek z rosyjskim rodowodem, ale koniec końców straty poniosą klienci i pozostanie pytanie: kto od lat utrzymywał relacje z tymi firmami, nabijał im kabzę i kupował akcje?

10:53 Kreml chciałby cofnąć czas i “zainstalować” w Kijowie Wiktora Janukowycza na stanowisku prezydenta, informuje “Ukraińska Prawda”. Odszedł on w niesławie 2014 r. po wydarzeniach na Majdanie.

10:49 W dniach, w których przypada płatność rat za kredyt hipoteczny warto zwrócić uwagę na wyskok kursu CHF/PLN i potencjalne konsekwencja dla notowań banków.

10:46 Notowania JSW, Bogdanki i Bumechu idą mocno w górę po wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który wyraził gotowość wprowadzenia emberga na rosyjski węgiel.

10:40 Rosyjskie lobby giełdowe NAUFOR zwróciło się z apelem do ministerstwa finansów o wykupienie z rynku długu państwowego, donosi Reuters. NAUFOR zasugerował też zainwestowanie do 10 proc. aktywów państwowego funduszu emerytalnego w akcje rosyjskich spółek.

10:10 Wzrost obaw o dostawy surowców z Rosji, pchają w górę notowania aluminium. Ponownie zbliżają się do rekordowego poziomu, za to cena akcji największego rosyjskiego producenta aluminium, koncernu Rusal zapikowała w środę w Hongkongu o niemal 30 proc. Więcej...

9:59 Inwestorzy co dzień dodają jakieś spółki do grona potencjalnych beneficjentów wojny w Ukrainie.

9:46 Siła złego na jednego - euro kosztuje już tyle, ile wczoraj zanim zaczął interweniować NBP.

9:45 Punkt zwrotny na ropie tuż, tuż? Tak podpowiada analiza techniczna.

9:17 Na szerokim rynku nadal w cenie są papiery spółek postrzeganych przez inwestorów jako beneficjenci działań wojennych (obronnych). Lubawa +21%, Pamapol +33%, Protektor +15%, Sanwil +12%, Zremb +16%

9:14 WIG20 waha się w wąskim zakresie na początku sesji.

Wśród blue chipów gwiazdą jest znów JSW (+4,3 proc.), drożeją też akcje LPP i KGHM. O 2 proc. rośnie Tauron, o prawie 4 proc. PGNiG. Pozostałe spółki zmieniają wartość w mniejszym zakresie.

8:44 Giełda w Moskwie będzie zamknięta już trzeci dzień z rzędu - to najdłuższa przerwa, spowodowana nadzwyczajnymi okolicznościami od 1998 r. Notowania rosyjskich spółek na zagranicznych giełdach mocno spadały w poniedziałek i wtorek, co pokazuje, jak mógłby się zachować lokalny rynek po jego otwarciu.

“To koniec rosyjskiego rynku finansowego jaki znaliśmy. Staje się on nieinwestowalny, przynajmniej dla inwestorów zagranicznych. Jest zbyt wiele niepewności” - komentuje Leonardo Pallandini, strateg w banku Julius Baer, cytowany przez agencje Bloomberg.

8:27 Złoto poddaje się lekkiej - jak twierdzą analitycy - jedynie technicznej korekcie, ale pozostaje w pobliżu 13-to miesięcznego szczytu.

8:24 Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że Niemcy są przygotowane na sytuację, w której Rosja przestałaby eksportować gaz ziemny, informuje Reuters.

8:12 Wydobycie ropy i kondensatu gazu ziemnego w Rosji wzrosło w lutym do 11,06 mln baryłek dziennie z 11,0 mln w styczniu, podał Reuters opierając się na danych przekazanych przez rosyjską agencję Interfax.

8:12 W obliczu coraz bardziej chaotycznego środowiska geopolitycznego, inwestorzy z rynku akcji powinni unikać panicznej wyprzedaży - mówi główny strateg JP Morgan Chase.

8:12 Po burzy na rynku walutowym we wtorek, dziś euro i dolar nieznacznie drożeją.

8:11 Nowa sytuacja zmusza do przebudowy portfela, a gwałtownie zmieniające się kursy przypominają o tym, jak ważna jest dywersyfikacja. Oto dziewięć spółek polecanych przez analityków na marzec.

8:07 Wprowadzenie przez Bank Rosji zakazu wypłacenia kuponów od obligacji rublowych OFZ ich zagranicznym posiadaczom wywołało głosy o możliwości technicznej niewypłacalności Rosji, informuje Bloomberg. Więcej...

8:06 Dwóch pracowników Kernela zginęło w wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę - podała spółka. Więcej...

8:05 LPP dokona dodatkowego odpisu aktywów w Rosji na potencjalnie nierentowne sklepy w kwocie około 250 mln zł. Więcej...

8:03 Japoński indeks Nikkei spadł o 1,68 proc., SSE traci 0,09 proc. Kontrakt na S&P500 jest natomiast minimalnie nad kreską.

8:00 Ropa WTI drożeje o poranku o 6 proc. do niemal 110 USD. Więcej...

7:50 S&P500 stracił we wtorek 1,6 proc. i znalazł się w technicznej korekcie po raz drugi od 22 lutego. Dow Jones, po zniżce o 1,8 proc., także znalazł się blisko korekty. Nasdaq zakończył dzień spadkiem o 1,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane