Chiny nie dołączą do sankcji wobec Rosji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-03-2022, 15:06

Chiny nie przyłączą się do sankcji nałożonych na Rosję, stwierdził tamtejszy regulator bankowy. Ocenił przy tym, że ich wpływ na chińską gospodarkę będzie ograniczony, donosi Reuters.

fot. Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Chiny od początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego opowiadały się po stronie Moskwy, choć w ostatnich dniach, po twardej postawie Zachodu i doniesieniach o ginących na wojnie cywilach, nieco złagodziły swoje stanowisko. Odmawiają jednak nadal jednoznacznego potępienia inwazji na Ukrainę i trzymają się linii, że nałożone sankcje polityczno-gospodarcze na reżim Putina są nielegalne i jednostronne.

Nie będziemy uczestniczyć w takich sankcjach. Będziemy nadal utrzymywać normalną wymianę gospodarczą i handlową z odpowiednimi stronami – powiedział Guo Shuqing, przewodniczący Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Bankowości i Ubezpieczeń.

W ostatnich latach znacznie wzrosła wymiana handlową miedzy Chinami a Rosją, i w 2021 r. osiągnęła poziom 146,9 mld USD (+35,9 proc.).

Strony zakładają, że do 2024 r. wymiana handlowa przekroczy pułap 200 mld USD.

Odnosząc się do wpływu sankcji na chińską gospodarkę, Guo stwierdził, że będzie on niewielki.

Zarówno jeśli o gospodarkę ogółem, jak i sam sektor finansowy nie mają obecnie, i nie będą miały dużego wpływu nawet w przyszłości – stwierdził Guo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane