Rosja nie wypłaci zagranicznym inwestorom odsetek od obligacji wartości 3 bln rubli

opublikowano: 02-03-2022, 07:15

Wprowadzenie przez Bank Rosji zakazu wypłacenia kuponów od obligacji rublowych OFZ ich zagranicznym posiadaczom wywołało głosy o możliwości technicznej niewypłacalności Rosji, informuje Bloomberg.

Agencja przypomina, że w środę przypada termin płatności odsetek od obligacji OFZ o terminie wykupu w 2024 roku. Tymczasem Bank Rosji zakazał wypłaty kuponu zagranicznym inwestorom, którzy posiadają dług rublowy Rosji o łącznej wartości ok. 3 bln rubli (29 mld USD). Bank centralny tłumaczył swoją decyzję koniecznością stabilizacji rynku w obliczu zawirowań spowodowanych przez sankcje nałożone na Rosję. Nie wiadomo jak długo będzie obowiązywał zakaz. Według rosyjskiej agencji Interfax, może być to pół roku o ile nie zapadnie decyzja o skróceniu tego okresu.

- Game over? Myślę, że źle ocenili to jak daleko mogą pójść sankcje i teraz niewiele można zrobić – powiedział Viktor Szabo, zarządzający funduszem w Aberdeen Asset Management w Londynie. – Wszystkie rosyjskie rynki się rozpadają – dodał.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bank Rosji zdecydował również o zakazie transferu zagranicznych walut poza Rosję. Choć twierdził, że nie będzie dotyczyło to obsługi długu, niektórzy inwestorzy wskazują iż zastosowana retoryka zakazu może sugerować niewypłacalność.

- To może być techniczna niewypłacalność, zobaczymy jak długo to potrwa – powiedział Nick Eisinger, szef rynku obligacji gospodarek wschodzących w Vanguard Asset Management w Londynie. – Widzimy także duże prawdopodobieństwo technicznej niewypłacalności euroobligacji państwa – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane