Alzheimer na celowniku badaczy

MEJ
opublikowano: 28-08-2015, 22:47

Polsko-niemiecki zespół badawczy odkrył mechanizm zabezpieczania komórki przed błędami w transporcie potrzebnych jej białek. Odkrycie to jest istotne dla zrozumienia jak powstają choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Polsko-niemiecki zespół naukowy, składający się z naukowców z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej i Instytutu Biochemii i Biofizyki w Warszawie oraz badaczy z zespołu prof. Bettiny Warscheid  z Universitat Freiburg zbadał, jaki mechanizm w komórce zapobiega powielaniu się tego typu błędów. Efekty tych badań są na tyle nowatorskie iż publikację z nich zamieszczono w "Nature".


 Jak stwierdza komunikat Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK), odkrycie to przyczyni się zapewne do poznania "molekularnych podstaw procesów neurodegeneracji, występujących powszechnie w starzejących się społeczeństwach (np. choroba Parkinsona czy Alzheimera), oraz opracowania nowych strategii przeciwdziałania tym patologiom".


Mitochondria mają 2-8 mikrometrów, mogą zmieniać ksztłat i rozmiary. To kluczowe organella komórkowe, w których w wyniku procesu oddychania komórkowego powstaje większość adenozynotrifosforanu (ATP), czyli jej źródła energii. Są one także istotną częścią takich procesów jak sygnalizacja komórkowa, specjalizacja, wzrost i śmierć komórki, czy też kontrola cyklu komórkowego.

Wszystkie te procesy wymagają działania ponad 1000 różnego typu białek. Większość z tych białek mitochondrialnych produkowana jest w cytoplazmie, a konkretnie w jej obszarze zwanym cytozolem. Stamtąd odbywa się ich transport do mitochondriów. Zaburzenia transportu powodują narastanie w cytozolu "korków" białek nie przetransportowanych do mitochondriów i zaburzenia w ich pracy. Komórka stara się tym zaburzeniom przeciwdziałać.


Opublikowane w "Nature" badania przeprowadzono na prostym organizmie jednokomórkowym - drożdżach piwnych Saccharomyces cerevisiae. Zmiany, jakie zachodzą w strukturze białek komórkowych w trakcie dysfunkcji mitochondriów określono przy pomocy spektrometrii masowej.


Jak wykazali badacze, dysfunkcja w obrębie mitochondriów, powoduje spowolnienie syntezy białek oraz uruchamia proces ich niszczenia poprzez "molekularną maszynerię zwaną proteasomem". "Naukowcy wykazali, że mechanizm ten, nazwany UPRam (ang. Unfolded Protein Response activated by mistargeted proteins), chroni komórkę przed nieprawidłowo zlokalizowanymi toksycznymi białkami oraz sprzyja zwiększeniu odporności komórki na stres" - stwierdza opis MIBMiK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane