Amazon patentuje głosowe rozpoznawanie depresji

PAP/DI
opublikowano: 12-10-2018, 15:42

Amazon zdecydował się na opatentowanie głosowego rozpoznawania depresji i innych chorób, które w przyszłości ma być funkcją inteligentnego asystenta Alexa. Na podstawie oceny głosu użytkownika system zaproponuje sprzedaż odpowiednich leków - podał serwis Ars Technica.

W przyszłości głośniki Amazon Echo, działające we współpracy z inteligentnym asystentem Alexa mają być zdolne do wykrywania "fizycznych bądź emocjonalnych anomalii".

"Dla przykładu, anomalie fizyczne takie jak kaszel czy zapalenie gardła mogą być diagnozowane w części na podstawie głosu użytkownika. Podobnie stany emocjonalne, takie jak podekscytowanie bądź smutek. Kaszel bądź pociąganie nosem lub płacz mogą wskazywać na to, że użytkownik znajduje się w specyficznym stanie fizycznym bądź emocjonalnym" - stwierdzono w opisie patentu.

Ars Technica podkreśla, że nie jest jasne, jakie reklamy będą kierowane do użytkowników na podstawie diagnozy ich stanu emocjonalnego. Osoby, u których asystent rozpozna jednak schorzenie górnych dróg oddechowych, mogą być odbiorcami reklam leków na przeziębienie czy grypę.

"Wiedza o bieżącym stanie fizycznym bądź emocjonalnym użytkownika może pozwolić na dostarczanie mu sprofilowanych w dużym stopniu treści audio, takich jak reklamy dźwiękowe bądź informacje o promocjach" - napisano w dokumentach.

Serwis Ars Technica podkreśla, że w związku z patentem Amazon powinien rozważyć skutki jego wdrożenia dla prywatności użytkowników. Oprócz analizy głosu osób korzystających z inteligentnego asystenta, nowa technologia w procesie profilowania ma brać pod uwagę historię przeglądanych przez użytkowników stron oraz nabywanych na Amazonie produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane