Ameryka na plusie dzięki bankom

DI, Bloomberg, PAP
opublikowano: 15-09-2011, 23:47

Największe banki centralne świata zakasały rękawy i wzięły się do pracy, by zapewnić płynność finansową bankom. Wall Street zareagowało na ten pomysł optymistycznie.

Na zamknięciu Dow Jones zwyżkował o 1,66 proc., Nasdaq o 1,34 proc., a S&P 500 rósł o 1,72 proc. Aż o 19 proc. taniały akcje spółki Netflix, po tym, jak okazało się, że będzie miała na koniec kwartału mniej abonentów niż zakładano. Ponad 10 proc. traciły papiery szwajcarskiego banku UBS, który poinformował, że stracił 2 mld USD na nieautoryzowanych transakcjach jednego ze swoich traderów.

Na dobre nastroje inwestorów miała wpływ, podobnie jak na giełdach europejskich, akcja największych banków centralnych: Europejskiego Banku Centralnego, Rezerwy Federalnej w USA, Banku Japonii, Banku Szwajcarii i Banku Anglii, które zdecydowały się na zwiększenie płynności dolara na rynku w IV kwartale.

Ciekawie zareagowały na te plany notowania złota, które potaniało do ceny poniżej 1800 USD, a jeszcze było to przecież 1900 USD.

W czwartek Wall Street zalały dane makro z amerykańskiej gospodarki. Indeks Philadelphia Fed we wrześniu wzrósł do minus 17,5 pkt z minus 30,7 pkt w sierpniu. Analitycy spodziewali się we wrześniu indeksu na poziomie minus 15,0 pkt.

W sierpniu niespodziewanie wzrosła produkcja przemysłowa. Wzrost wyniósł wprawdzie tylko 0,2 proc., ale i tak odczytać to można jako sygnał wsparcia ze strony sektora produkcyjnego dla gospodarki amerykańskiej.

Spadł Indeks Empire State, który przedstawia aktywność w przemyśle przetwórczym ważnego regionu Nowego Jorku. Od czterech miesięcy ma on wartość ujemną, we wrześniu spadł do -8,8, w sierpniu wyniósł -7,7.

Wzrosły ceny konsumpcji, w sierpniu wzrost cen sięgnął 0,4 proc., a w ujęciu bazowym 0,2 proc. W ostatnim tygodniu wzrosła też liczbach bezrobotnych w Stanach, o 11 tys. osób. Nieznacznie spadł deficyt na rachunku obrotów bieżących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Bloomberg, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu