Ameryka podcięła skrzydła Warszawie

Artur Szymański
18-05-2006, 00:00

Nadzieje na szybki koniec korekty okazały się przedwczesne. Inwestorzy realizujący zyski nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Dotyczy to nie tylko uczestników handlu akcjami na GPW, ale praktycznie w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Nasz rynek wykazuje w ostatnich dniach silną korelację z notowaniami akcji na największych giełdach krajów rozwiniętych. Nie inaczej było również w środę, kiedy dane o inflacji w USA przestraszyły akcjonariuszy w Eurolandzie.

Publikacja wyższego od oczekiwanego przez analityków wzrostu amerykańskiej inflacji konsumenckiej wywołała popłoch na giełdach. Wskaźnik wzrósł o 0,6 proc. wobec oczekiwanych 0,5 proc. Inflacja bez uwzględnienia zmian cen energii i żywności wyniosła +0,3 proc., podczas gdy szacowano 0,2-procentową zwyżkę. To wzmacnia obawy o podwyżkę stóp na zaplanowanym na 29 czerwca posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Wzrost rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich zmniejsza premię za ryzyko inwestycji na rynkach krajów rozwijających się. Tym samym giełdy naszego regionu w oczach inwestorów zagranicznych jawią się jako mniej atrakcyjne.

Obawy mają też inwestorzy na największych giełdach zachodnioeuropejskich, co widać po tąpnięciu indeksów tuż po ogłoszeniu danych o kwietniowej inflacji w USA. Z plusa wskaźniki koniunktury błyskawicznie zjechały na 1-1,5-procentowy minus. Dużo słabiej wypadły giełdy środkowoeuropejskie. Spirala spadku kursów akcji w Budapeszcie przyniosła aż 4-procentową zniżkę BUX. Niewiele lepiej radził sobie WIG20, który skończył sesję 3,09-procentowym zjazdem. Potwierdza to tezę z wczorajszego komentarza, że mimo wtorkowego wzrostu za wcześnie wieścić koniec korekty.

Na niewiele się zdała zwyżka ceny miedzi. Za tonę metalu płacono 8425 USD, a mimo to akcje KGHM potaniały o 4,7 proc., do 110,5 zł. Zamieszanie w głowach inwestorów wywołały dwie sprzeczne rekomendacje. DM BZ WBK zalecił redukowanie akcji KGHM, wyceniając je na 99 zł, a KBC Securities — ich kupno z wyceną 146,9 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ameryka podcięła skrzydła Warszawie