Amerykanie ciężko przeżywają traumę bezrobocia

DI, PAP
opublikowano: 15-12-2009, 19:47

Brak pracy poważnie odbija się na sytuacji finansowej i jest dotkliwym ciosem psychicznym - wynika z sondażu "New York Timesa" i telewizji CBS News przeprowadzonego wśród amerykańskich bezrobotnych.

Ponad połowa (53 proc.) bezrobotnych zmuszonych jest do pożyczania pieniędzy od rodziny lub znajomych. Prawie taki sam odsetek zmniejszył wydatki na leki i wizyty u lekarza. 60 proc. musiało podjąć pieniądze z kont oszczędnościowych, w tym nawet rachunków emerytalnych, aby związać koniec z końcem.

Aż 83 proc. bezrobotnych zostało zwolnionych z pracy bez okresu wypowiedzenia i bez odprawy lub jakiejkolwiek rekompensaty. Aż 61 proc. informuje, że zasiłki dla bezrobotnych nie wystarczają na pokrycie ich podstawowych wydatków.

Zdaniem 46 proc. bezrobotnych, brak pracy stwarza zasadniczy kryzys w ich życiu. Niemal 40 proc. określa kryzys jako "niewielki". 55 proc. skarży się, że nie może spać z tego powodu, a 69 proc. mówi, że przeżywa więcej stresów w związku z tą sytuacją.

Około połowy mówi, że przeżywa wstyd lub uczucie zakłopotania z powodu braku pracy. Mężczyźni wstydzą się częściej niż kobiety.

Prawie połowa bezrobotnych obawia się deklasacji. Emocje tego rodzaju wzrastają wraz z wydłużaniem się okresu braku zatrudnienia.

Mimo oficjalnych komunikatów o wychodzeniu z recesji, nadal ponad 10 procent Amerykanów jest bez pracy. W niektórych grupach, jak Afroamerykanie i młodzież, stopa bezrobocia jest znacznie większa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Amerykanie ciężko przeżywają traumę bezrobocia