Amerykanie krążą nad Balicami

Tomasz Krzy·anowski
16-12-1999, 00:00

Amerykanie krążą nad Balicami

Spółka zarządzająca krakowskim lotniskiem Balice zainwestuje w ciągu półtora roku około 27 milionów złotych w dalszy rozwój lotniska. Niewykluczone, że w przebudowę Balic zaangażuje się także amerykański gigant w dziedzinie budowy i eksploatacji lotnisk — HNTB.

HNTB miałoby zainwestować w Krakowie kilkaset tysięcy dolarów. Nie jest to suma olbrzymia, ale oznaczałoby, że w Polsce po raz pierwszy pojawiłby się duży zachodni koncern zajmujący się rozbudową i eksploatacją portów lotniczych. Możliwe też, że przyśpieszeniu ulegną plany pozyskania silnego inwestora przez Balice.

Amerykańskie wsparcie

Władze lotniska prowadzą już rozmowy z kanadyjską firmą Airport Development Corporation. Niewykluczone jest, że Kanadyjczycy i Amerykanie nie będą ze sobą konkurować o wejście do Balic, ale podejmą współpracę.

Pierwszym krokiem będzie prawdopodobnie zawiązanie spółki przez Balice, Airport Development Corporation i HNTB. Dzięki temu krakowski port jako pierwsze lotnisko w Polsce zyska-łby silnych partnerów o branżowej specjalizacji.

Kraków rośnie

Zainteresowanie zagranicznych inwestorów Balicami nie powinno dziwić. Krakowskie lotnisko jest drugie po Okęciu pod względem liczby odprawionych pasażerów. Ponadto jako jedyne lotnisko regionalne w Polsce ma bezpośrednie połączenie transatlantyckie. Kraków jest również faworyzowany w planach Ministerstwa Transportu, które przeznacza Balice do roli lotniska zapasowego dla Okęcia, czyli w praktyce drugiego pod względem ważności lotniska w Polsce.

O własnych siłach

Rozbudowa Balic pochłonie około 27 mln złotych ciągu półtora roku.

— W styczniu oddamy terminal cargo, który zbudowaliśmy ze środków własnych za około 15 mln złotych. W przyszłym roku zbudowany zostanie nowoczesny parking na 700 samochodów, który będzie kosztował około 2 milionów złotych. W marcu rozpocznie się budowa nowego terminalu przylotowego, który pochłonie blisko10 milionów złotych — mówi Tomasz Szymczak, wiceprezes spółki zarządzającej portem lotniczym Balice.

Ta ostatnia inwestycja będzie współfinansowana przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które ma udziały w spółce zarządzającej Balicami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Krzy·anowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykanie krążą nad Balicami