Amerykanie kupili polski start-up

  • Marta Bellon
opublikowano: 17-06-2015, 00:00

Spółka z San Francisco szykuje się do debiutu na europejskim rynku. Pomóc mają rozwiązania opracowane przez Polaków.

Filmaster, warszawski start-up, został kupiony przez amerykańską spółkę Samba TV, dostawcę oprogramowania i aplikacji z dziedziny smart TV — telewizji podłączonej do internetu oferującej łatwy dostęp do platform VOD. Szczegóły transakcji nie zostały ujawnione. Amerykański portal TechCrunch, który jako pierwszy napisał o transakcji, poinformował, że Samba TV zapłaciła za Filmaster 1 mln EUR. Ale Borys Musielak, szef Filmastera, zdementował tę informację. Dowiedzieliśmy się, że rozliczenie nastąpiło częściowo w gotówce, a częściowo w udziałach. Filmaster specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu analityki i personalizacji dla klientów z branży rozrywki i mediów, m.in. kin i serwisów VOD, które umożliwiają poznanie gustu widzów, by w efekcie podnieść oglądalność. Nowy właściciel start-upu dzięki opracowanym przez polski zespół algorytmom i rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji chce dostarczać swoim klientom usługę jeszcze lepiej dopasowaną do ich oczekiwań. Zarówno jeśli chodzi o filmy czy programy telewizyjne, jak i reklamy.

— Cieszymy się, że dołączamy do Samba TV, by razem pracować na nasz sukces i przygotować debiut tej usługi w Europie — komentuje Borys Musielak, szef Filmastera, który wraz ze swoim zespołem będzie od teraz kierował procesem wejścia usługi Samba TV na europejski rynek. Samba TV już rozpoczęła implementację technologii dostarczonej przez polski start-up do swoich aplikacji przeznaczonych na smart TV, które polecają widzom kontent m.in. na podstawie historii już obejrzanych filmów czy programów.

Filmaster wystartował w 2009 r. początkowo jako serwis internetowy rekomendujący filmy, później przekształcił się w start-up, oferujący usługę w modelu Saas. W przeszłości został wsparty przez dwa fundusze venture capital — niemiecki VC HackFwd i polski HardGamma Ventures. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Amerykanie kupili polski start-up