Amerykanie kupują akcje

MD
opublikowano: 01-07-2009, 22:07

Przedostatnia w tym tygodniu sesja na  amerykańskich rynkach akcji zakończyła się 0,7 proc. wzrostem średniej Dow Jones. S&P500 rósł na zamknięciu o 0,4 proc., a Nasdaq o 0,6 proc.

Amerykańscy inwestorzy nie tracą optymizmu dzień po zakończeniu najlepszego kwartału w minionej dekadzie. Z zestawu danych makro, jakie otrzymali w środę, wybrali dobre wiadomości: wzrost wskaźnika aktywności przemysłu przetwórczego, czwarty z rzędu wzrost indeksu realizowanych umów sprzedaży domów i spadek do 15-miesięcznego minimum liczby zapowiadanych zwolnień. Nie bez znaczenia były także wiadomości o dobrych odczytach indeksów PMI w Europie i Chinach.

Wzrost nadziei na ożywienie gospodarcze spowodował wzrost cen metali i kursów ich największych dostawców, m.in. Alcoa i Freeport McMoRan. Nie skorzystali specjalnie z poprawy nastrojów dostawcy ropy. Wzrosst jej zapasów w USA spowodował spadek kursu baryłki. Choć akcje Exxon Mobil rosły, kurs ConocoPhillips zszedł pod koniec sesji "pod kreskę", a Chevrona rósł o niewielki ułamek procenta.

Wśród przegranych środowej sesji można wskazać Forda. Sprzedaż jego aut spadła w czerwcu najmniej spośród największych graczy na amerykańskim rynku. Udało mu się także zwiększyć w nim udział. Mimo to akcje spółki taniały w drugiej części sesji choć w pierwszej drożały nawet o prawie 3 proc. Nie pomogła opinia analityków o stopniowej stabilizacji rynku.

Coraz większy wpływ na notowania ma rozpoczynający się już w przyszłym tygodniu sezon wyników kwartalnych w USA. Barclays Capital poinformował, że inwestorzy powinni spodziewać się solidnych wyników Intela. Wywołało to duży popyt na jego akcje, a także innych spółek branży. Dzięki temu indeks Philadelphia Semiconductor zanotował jeden z większych wzrostów wśród indeksów branżowych.

Analitycy oczekują, że spółki wchodzące w skład S&P500 zanotują w drugim kwartale średnio 34 proc. spadek zysków. W trzecim ma on wynieść 22 proc., a dopiero w czwartym oczekiwane jest zmiana trendu i aż 62 proc. wzrost średniego zysku spółek z indeksu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu