Czytasz dzięki

Amerykanie najzamożniejsi w historii

Hossa na giełdzie nowojorskiej uczyniła amerykańskie gospodarstwa domowe tak zamożnymi jak jeszcze nigdy.

Majątek Amerykanów sięgnął w trzecim kwartale 109 bln USD, co oznacza kolejny rekord, podaje Rezerwa Federalna. Do tego walnie przyczyniła się hossa na giełdzie nowojorskiej, napędzana obniżkami podatków oraz przepływami kapitału z innych rynków do USA, związanymi z obawami przed wojną handlową i spowolnieniem w pozostałych gospodarkach. Jednocześnie najwyżej w historii znalazł się współczynnik majątku gospodarstw domowych do ich dochodów rozporządzalnych. Wiele jednak wskazuje, że dobra passa najzamożniejszych Amerykanów nie utrzyma się w dłuższym horyzoncie.

Na nadchodzący spadek wskaźnika wartości majątków do dochodów wskazuje nasilająca się presja na wzrost wynagrodzeń pracowników, związana z niedoborami siły roboczej. Jednocześnie napięcia handlowe zaczęły odbijać się na nastrojach inwestorów giełdowych, spychając nowojorskie indeksy w korektę, a koniunktura na rynku nieruchomości słabnie. Tymczasem w ostatnim raporcie bank Stifel prognozował, że w ciągu najbliższej dekady akcje amerykańskie będą przynosiły średnie stopy zwrotu sięgające 3 proc. rocznie, a jednym z przemawiających za tym argumentów był relatywnie wysoki udział akcji w całości aktywów finansowych gospodarstw domowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane