Amerykanie niemal sparaliżowali WTO

opublikowano: 26-09-2018, 18:01

Najwyższy sąd Światowej Organizacji Handlu (WTO) będzie miał problemy, bo USA odrzuciły wezwanie do powołania jednego z czterech ostatnich sędziów rozstrzygających sprawy, donosi Reuters.

WTO stało się wrogiem USA za prezydentury Donalda Trumpa. Amerkański ambasador w Genewie oskarżył sędziów WTO, że przekraczają swoje uprawnienia, łamią własne zasady i ingerują w prawo USA, przypomina Reuters. 

Do rozstrzygania sporów przed najwyższym sądem WTO potrzebny jest skład minimum trzech sędziów. Zwykle jest ich siedmiu, ale atak USA spowodował, że zostało już tylko trzech.

W środę była ostatnia szansa na powołanie kolejnego  z powodu zakończenie 30 września kadencji przez sędziego z Mauritiusu. Liczono na zmianę stanowiska USA po wprowadzeniu zmian w procedurach i innych reformach. Tak się jednak nie stało. Reuters zwracał uwagę, że prawie 70 krajów apelowało wcześniej do USA o zmianę stanowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu