Amerykanie od nowa policzą swój PKB

KŁ, FT.COM
opublikowano: 30-07-2013, 17:25

W tym tygodniu, na nowo zostanie napisana historia gospodarcza USA w związku z daleko idącymi zmianami w metodologii, które zwiększą PKB kraju o gospodarkę wielkości Belgii, informuje „Financial Times”.

Biuro Analiz Gospodarczych ogłosi rewolucyjne zmiany metodologii liczenia PKB ogłosi w środę. W nowej formule zaczną być uwzględniane w ramach inwestycji m.in. wydatki na badania i rozwój oraz prawa autorskie. Po raz pierwszy będzie również ukazywany deficyt emerytalny. W sumie te dane zwiększą produkt krajowy brutto o 3 proc.

Podobne zmiany dokonywane są średnio raz na pięć lat, a ich celem jest takie dostosowanie metodologii, by dane jak najlepiej odzwierciedlały stan nowoczesnej gospodarki. W ten sposób Stany Zjednoczone jako pierwszy kraj na świecie przyjmą nowe standardy międzynarodowe.

- Dokonamy tej poważnej rewizji wstecz – co dla nas oznacza od roku 1929. W sumie, napiszemy od nowa historię gospodarczą – powiedział Brent Moulton z Biura Analiz Gospodarczych w rozmowie z „FT”.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Unia Europejska ma inne pomysły >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, FT.COM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu