Amerykanie świętują, Europa odpoczywa

Krzysztof Wańczyk, ING Securities
opublikowano: 20-01-2014, 09:24

Poniedziałek na rynku walutowym zapowiada się spokojnie, ponieważ giełda w Nowym Jorku jest zamknięta. Amerykanie świętują dzień Luthera Kinga, dlatego aktywność inwestorów może ograniczyć się do minimum. Tym bardziej, że dzisiaj nie ma żadnych istotnych danych makro, które stanowiłyby impuls do wyraźnych zmian.

Przemysł w Japonii zwalnia bieg

Tymczasem wczesnym rankiem zostały podane dane dotyczące produkcji przemysłowej w Japonii. Z raportu wynika, że w listopadzie produkcja spadła o 0,1% m/m, z kolei konsensus rynkowy wyniósł +0,1% m/m. Na skutek ogłoszonych wyników, japoński jen osłabił się w relacji do dolara. Reakcja rynku jest jednak stosunkowo mała. Kurs pary walutowej wzrósł z 103,85 do 104,12 JPY. Niewykluczone, że notowania podejdą do strefy oporu rozciągającej się w przedziale 104,20-104,40. Dalsza zwyżka do 104,90 będzie uzależniona od przełamania bariery 104,20-104,40. W przeciwnym wypadku możliwy jest powrót do spadku w rejon 103,50.

EUR/USD – 1,3536

Silna piątkowa przecena na rynku EUR/USD sprowadziła notowania pary walutowej do strategicznego wsparcia na wysokości 1,35. Tym samym, modelowy zasięg spadku został już zrealizowany.  W poniedziałek, pojawiła się chęć odreagowania, ale odbicie ma póki, co wymiar marginalny. Niemniej, nie jest wykluczone, że nastąpi większe odreagowanie do 1,3585-1,3610.

GBP/USD – 1,6422

Do ciekawych zmian doszło na rynku GBP/USD, gdzie pojawił się silny impuls wzrostowy. Powodem umocnienia funta były zaskakująco pozytywne dane makro z Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano silny wzrost sprzedaży detalicznej. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 2,6%, a oczekiwano +0,4% m/m, natomiast w relacji rocznej sprzedaż wzrosła o 5,3%(konsensus rynkowy +2,6% r/r) . Sytuacja techniczna w dalszym ciągu faworyzuje byki, co w praktyce oznaczać może dalszy wzrost notowań „kabla” do 1,6460.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wańczyk, ING Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Amerykanie świętują, Europa odpoczywa