Amerykanie żyją z dnia na dzień, a Polacy...

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 25-06-2013, 00:00

Aż 27 proc. Amerykanów nie ma żadnych oszczędności. To i tak lepiej niż Polacy

Stany Zjednoczone to największa i gospodarka świata, ale cierpi na ogromne rozwarstwienie zamożności obywateli. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie portalu bankrate. com, aż 27 proc. Amerykanów nie ma żadnych oszczędności.

Ponadto aż 50 proc. ankietowanych twierdzi, że ma tyle oszczędności, by w razie utraty dochodów przetrwać najwyżej trzy miesiące. Tylko 23 proc. Amerykanów ma większe zaskórniaki. — To rozczarowujące wyniki. Nic nie pozwala lepiej spać w nocy niż świadomość, że ma się uskładane pieniądze na nieplanowane wydatki — komentuje Greg McBride, analityk Bankrate.com. Jak na tym tle wypada Polska? Niestety, prawdopodobnie nie przeprowadzono ostatnio w Polsce identycznego badania.

Są jednak podobne sondaże na temat oszczędności Polaków. Niestety, wygląda na to, że nad Wisłą gospodarstwa domowe są w stanie oszczędzać znacznie mniej niż w USA. Według badania PBS dla „Pulsu Biznesu” z lutego 2011 r., aż 66 proc. Polaków zadeklarowało, że nie ma żadnych oszczędności. To ponaddwukrotnie wyższy odsetek niż w USA.

Tylko nieznacznie lepiej jest w badaniu TNS Polska dla Fundacji Kronenberga z września 2012 r. — 56 proc. Polaków stwierdziło, że przeznacza cały dochód na bieżące wydatki. Natomiast badanie budżetów gospodarstw domowych GUS pokazuje, że 33 proc. Polaków ma problem, by utrzymać się z bieżących dochodów (muszą oszczędnie gospodarować, o oszczędzaniu w ich wypadku nie ma mowy). Ponadto aż 49 proc. naszych rodaków twierdzi, że dochody wystarczają im na bieżące wydatki, ale na poważniejsze zakupy, np. nową lodówkę, muszą dodatkowo oszczędzać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane