Amerykanin przywiózł gaz i atom

O świcie podpisanie 24-letniej umowy gazowej, po południu deklaracje związane z atomem. Tak wyglądała wizyta amerykańskiego sekretarza ds. energii

Dla Ricka Perry’ego, amerykańskiego sekretarza ds. energii, Polska jest pierwszym krajem, które odwiedza w ramach jednej podróży. Następne przystanki to Ukraina, Węgry i Czechy. Cele Perry’ego są handlowe — chce przekonać cztery kraje, że zamiast kupować węgiel i gaz z Rosji, mogą spojrzeć na amerykańską alternatywę. W Polsce główne akcenty padły na gaz i atom.

W czwartek po południu Rick Perry, amerykański sekretarz
ds. energii, i Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podpisali deklarację o
bezpieczeństwie energetycznym. Jej elementem są kwestie związane z atomem.
Zobacz więcej

AMERYKANIN Z POLAKIEM O ATOMIE:

W czwartek po południu Rick Perry, amerykański sekretarz ds. energii, i Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podpisali deklarację o bezpieczeństwie energetycznym. Jej elementem są kwestie związane z atomem. Fot. Marek Wiśniewski

Cena tajna, ale dobra

O 8 rano, na specjalnej konferencji, przy asyście prezydenta Andrzeja Dudy, polska firma PGNiG, kontrolowana przez państwo, podpisała z amerykańską firmą Cheniere 24-letni kontrakt na dostawy gazu. To dla PGNiG już druga taka długoterminowa umowa (poprzednia obejmuje okres 20 lat). Oba kontrakty pokazują determinację, z którą polski rząd podchodzi do kwestii uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji. Surowiec ze Wschodu to dziś ok. dwóch trzecich całego importu.

Dostawy LNG z Cheniere ruszą w 2019 r., podczas gdy zawarte wcześniej umowy, też z amerykańskimi partnerami, mówią o 2022 r. Wtedy właśnie wygaśnie obowiązujący obecnie kontrakt jamalski, wiążący Polskę z Rosją.

— Umowa PGNiG z Cheniere jest dla polskiej spółki neutralna. PGNiG od dawna konstruuje portfel dostaw w nowej formule, z myślą o czasie po wygaśnięciu umowy jamalskiej. Ta nowa formuła obejmuje wykorzystanie dostaw LNG — zauważa Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku.

Umowa z Cheniere mówi o dostawach 0,52 mln ton LNG pomiędzy 2019 i 2022 r., oraz 29 mln ton LNG pomiędzy 2023 i 2042 r. Jeśli chodzi o cenę, to Piotr Woźniak, prezes PGNiG wspomniał jedynie, że będzie o 20-30 proc. niższa od tego, co Polska płaci Rosji (tej ceny też nie znamy).

— Nie znamy szczegółów dotyczących nowej formuły cenowej, więc pozostaje mieć nadzieję, że zaowocuje cenami rynkowymi, a PGNiG, uniezależniając się od Wschodu, nie wpadnie w niekorzystną zależność od dostaw z USA. Najnowsza umowa z Cheniere obejmuje dostawę do Świnoujścia, więc mam nadzieję, że formuła cenowa uzależniona jest od indeksów europejskich — zauważa Kamil Kliszcz.

Jak finansować atom?

Po południu Rick Perry prowadził rozmowy z Krzysztofem Tchórzewskim, polskim ministrem energii. Politycy podpisaliwspólną deklarację o „wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego”.

— Bezpieczeństwo dostaw gazu, atom i cyberbezpieczeństwo — te obszary znalazły miejsce w trakcie naszych rozmów — tak portal biznesalert.pl cytował Krzysztofa Tchórzewskiego. Biały Dom chętnie promuje atom, bo amerykańska firma Westinghouse jest jednym z kilku światowych dostawców technologii jądrowej. Westinghouse od dawna jest zainteresowany pracą przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

— Rozmawialiśmy o atomie, który w przyszłości będzie stanowić istotny komponent naszego bezpieczeństwa energetycznego. Poza względami technologicznymi, trzeba dokonać wyboru, jeśli chodzi o sposób finansowania. Jesteśmy dopiero na początku długiej drogi. Nasza dzisiejsza deklaracja otwiera tę drogę — mówił Krzysztof Tchórzewski.

Nasi rozmówcy zbliżeni do resortu energii sugerują, że intencją deklaracji jest m.in. powołanie wspólnej grupy roboczej ds. atomu, która miałaby m.in. wyjść z pomysłami finansowania polskiego programu jądrowego. Rick Perry zajął też stanowisko w sprawie oprotestowanego przez Polskę projektu Nord Stream 2, czyli projektu gazociągu łączącego Rosję z Niemcami.

— Nie popieramy Nord Stream 2. Jesteśmy zaniepokojeni zachwianiem dywersyfikacji, za co odpowiedzialny będzie ten projekt — podkreślał, jak podaje biznesalert.pl, Rick Perry. © Ⓟ

0,52 mln ton Czyli 0,7 mld m sześc. po regazyfikacji dostarczy Cheniere do Świnoujścia w latach 2019-2022, a 29 mln ton, czyli 39 mld m sześc. po regazyfikacji, w latach 2023-2042.

1,45 mln ton Tyle LNG PGNiG będzie kupował od Cheniere co roku od 2023 r. Po regazyfikacji jest to 1,95 mld m sześc. gazu.

17,7 mld m sześc. Tyle gazu Polska zużyła w 2017 r. Premier Mateusz Morawiecki przewidywał ostatnio, że w ciągu kilku lat roczne zużycie gazu może w Polsce wzrosnąć do 20 mld m sześc. rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu