Amerykańscy inwestorzy kupują akcje

MD
opublikowano: 26-01-2009, 16:56

Indeksy amerykańskich giełd idą w górę. Nastroje poprawiło ogłoszenie największego przejęcia w branży farmaceutycznej od  pięciu lat i dobre wiadomości przekazane przez europejskie banki. 

Ogłoszenie przejęcia Wyeth za 68 mld USD przez Pfizera obudziło nadzieję, że to otwarcie oczekiwanego okresu konsolidacji w różnych branżach. Akcje Pfizera taniały w pierwszej fazie sesji o ok. 10 proc. Po początkowym wzroście kurs Wyeth także spadał. Akcje spółki drożały już w piątek, kiedy w prasie pojawiły się pierwsze przecieki o transakcji. Mocno drożeją banki. Kursy Citigroup i JP Morgan Chase rosną o ok. 5 proc., a Bank of America o ponad 10 proc. W poniedziałek brytyjski  Barclays ogłosił, że rekordowe przychody pozwolą mu pokryć odpisy, a holenderski ING zapowiedział, że obetnie 1 mld EUR kosztów w tym roku. Najmocniej drożejącą spółką wchodzącą w skład S&P500 jest Lennar. Citigroup podwyższył rekomendację spółki budowlanej do „kupuj” twierdząc, że 40 proc. przecena jej akcji poszła za daleko. Drożeją papiery HJ Heinz. Barron’s napisał, że producent ketchupu i majonezu może stać się celem przejęcia. Według autora publikacji, Kraft, Unilever i Nestle mogą płacić 60-70 USD za akcję spółki, którą rynek wycenia obecnie na ok. 36 USD. Drożeją akcje spółek naftowych. Barron's twierdzi, że Exxon Mobil jest jednym z niewielu obecnie kandydatów do podwyższenia dywidendy z racji posiadanych dużych ilości gotówki. Dane makro opublikowane pół godziny po rozpoczęciu sesji nie popsuły nastrojów. Dobrym impulsem okazała się przede wszystkim sprzedaż domów na rynku wtórnym, która wzrosła o grudniu o 6,5 proc. Indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł o 0,3 proc. w grudniu po tym, jak spadł o 0,4 proc. w listopadzie. 


MD
 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane