Amerykańska giełda odrabia straty

DI, Bloomberg, PAP
opublikowano: 10-07-2015, 23:43

Coraz lepsze wieści z Chin i propozycje Greków poprawiły humory inwestorów. Wall Street kończy tydzień zyskami.

Główne amerykańskie indeksy zakończyły tydzień świecąc na zielono. Dow Jones Industrial Average i S&P 500 zyskały ponad 1,2 proc., a Nasdaq ponad 1,5 proc.  

Po kilku dniach spadków wreszcie podrożały akcje koncernu Apple, producenta iPhone’a i komputerów MacBook. Notowania giganta podskoczyły o prawie 2,7 proc. Inne znane spółki z branży nowych technologii też mają za sobą dobry dzień. Facebook zyskał 2,4 proc., Google 2,1 proc., natomiast IBM 1,9 proc.  

Na parkiecie dobrze radzili sobie także producenci półprzewodników: Avago Technologies i Broadcom zyskały ponad 2,7 proc.  

Ze wzrostów cieszyła się również branża transportowa. Na plusie sesję zakończyły takie spółki, jak American Airlines, Delta Air Lines i Alaska Air Group. 

Janet Yellen, szefowa Rezerwy Federalnej powiedziała podczas wystąpienia w Cleveland, że jeszcze w tym roku możliwy jest pierwszy krok w kierunku podwyżki stóp procentowych. Yellen wystąpiła po tygodniach finansowych zawirowań w Chinach i Grecji.  

Grecki premier Aleksis Tsipras zgodził się na większość żądań wierzycieli, jednak stwierdził, że w dłuższym terminie dług jego kraju nadal wymaga restrukturyzacji. Tymczasem główny indeks giełdy w Szanghaju odbił się o kolejne 4,5 proc., po tym jak w czwartek zyskał 5,8 proc. To pozwala mieć nadzieję, że załamanie na rynku kapitałowym Chin pozostanie bez dramatycznego wpływu na globalną gospodarkę. 

W ten weekend na tapecie będzie znowu Grecja. W sobotę o godz. 15 w Brukseli rozpocznie się kluczowe dla przyszłości Grecji spotkanie eurogrupy, czyli ministrów finansów państw eurolandu. Na podstawie oceny greckich propozycji, dokonanej przez instytucje, ministrowie podejmą decyzję, czy można rozpocząć negocjacje o nowym programie pomocy.  

Pozytywna decyzja otworzy także drogę do udzielenia Grecji kredytu pomostowego na pokrycie bieżących zobowiązań finansowych. Grecja zalega ze spłatą raty pożyczki do MFW w wysokości 1,55 mld euro, a 20 lipca ma spłacić EBC 3,5 mld euro. 

Jeśli ministrowie odrzucą propozycje Aten albo nie osiągną konsensusu w sprawie rozpoczęcia rozmów o programie pomocowym, to w niedzielę zbierze się szczyt strefy euro oraz całej UE. Przywódcy podejmą ostateczną próbę osiągnięcia kompromisu, a w przypadku niepowodzenia przeanalizują konsekwencje niewypłacalności Grecji, w tym także możliwości udzielenia temu państwu pomocy humanitarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Bloomberg, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Amerykańska giełda odrabia straty