Amerykański doradca wchodzi do Polski

Woodbridge chce szerzej otworzyć drzwi z kapitałem dla małych i średnich firm obecnych w Polsce. Inwestorów poszuka na całym świecie.

Woodbridge International, wywodząca się w USA firma specjalizująca się doradztwie w fuzjach i przejęciach średniejwielkości przedsiębiorstw, otwiera biuro w Warszawie. Biurem pokieruje Martin Balawajder, osoba z wieloletnim doświadczeniem na rynku kapitałowym, m.in. w JP Morgan i HSBC, pełniąca m.in. obowiązki wiceprezesa spółki Exalo Drilling i członka zarządu CD Projekt.

— Małe i średnie firmy z Polski uzyskają dostęp do inwestorów z całego świata. Pomożemy im znaleźć zarówno fundusze private equity, jak i inwestorów strategicznych. Małe i średnie firmy nie mają tak łatwego dostępu do kapitału z całego świata, jak większe podmioty — mówi Martin Balawajder.

Woodbridge ma siedzibę w New Haven w stanie Connecticut w USA. Firma powstała w 1993 r., obecnie ma 11 biur w USA i 20 biur w innych krajach. Doradza przy fuzjach i przejęciach firm o rocznych przychodach od 5 do ponad 100 milionów USD, zarówno po stronie sprzedażowej, jak i zakupowej. Polski rynek M&A jest trudny. Jest na nim sporo podmiotów zainteresowanych akwizycjami, a stosunkowo mało firm, które są gotowe na pozyskanie nowego właściciela.

Mimo to, regularnie pojawiają się na nim nowe fundusze i nowi doradcy transakcyjni, próbujący powalczyć z firmami o ugruntowanej pozycji na tym rynku. Obok podmiotów, takich jak Pekao Investment Banking, JP Morgan czy Goldman Sachs, o doradztwo transakcyjne starają się firmy z Wielkiej Czwórki audytorów, takie jak PwC czy EY, oraz butiki zakładane przez bankierów.

— Biznes ten w dużej mierze zależy od kontaktów interpersonalnych. Sukces Woodbridge będzie zależał nie tylko od projektów w ramach ich międzynarodowej sieci, ale przede wszystkim od zdolności do pozyskiwania ciekawych szans przez lokalnych pracowników tej firmy — mówi Michał Karwacki, partner kancelarii Squire Patton Boggs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Amerykański doradca wchodzi do Polski