Amerykański ETF wchodzi do Polski

Kamil Zatoński
opublikowano: 30-11-2009, 00:00

Szósta w USA pod względem wielkości firma zarządzająca funduszami typu ETF wchodzi na warszawską giełdę. W kolejce stoją już kolejni chętni

Polska rzadko trafia na czołówki zagranicznych portali o tematyce inwestycyjnej. W ostatnich dniach to się jednak zmieniło dzięki nowemu funduszowi Poland ETF. To pierwszy tego typu wehikuł, dzięki któremu amerykańscy inwestorzy będą mieli łatwiejszy i — co równie ważne — tańszy dostęp do naszego rynku.

Portfel i notowania Poland ETF odzwierciedlają bazowy indeks, złożony z akcji 25 spółek. Wśród nich jest 19 firm z WIG20 (nie ma tylko CEZ), a także pięć innych polskich firm i portugalski rodzynek — Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka. Fundusz jest zarządzany przez mającą ponad 50-letnią tradycję firmę Van Eck Global. Jej aktywa sięgają 10 mld USD, co na koniec października dawało szóste miejsce w zestawieniu największych firm zarządzających ETF-ami w USA. Wartość polskiego portfela to na razie tylko 2,5 mln USD. Mało, bo np. brazylijski fundusz Van Ecka startował w maju z pułapu 300 mln USD, ale Poland ETF ruszył niedawno, a tytuły uczestnictwa w funduszu po raz pierwszy notowane były na giełdzie NYSE Arca w minioną środę. Wyceniano je z niewielką premią w stosunku do wartości aktywów netto (25 USD na jednostkę).

Poland ETF ma pasywną politykę inwestycyjną, co w praktyce oznacza, że dopóki dany walor nie zostanie usunięty z benchmarku (jest nim Market Vectors Poland Index), to nawet jeśli dana spółka popadnie w kłopoty finansowe, niekoniecznie fundusz natychmiast pozbędzie się jej z portfela. Spółki, w które inwestuje Van Eck, muszą spełniać dość wyśrubowane jak na polskie warunki kryteria. I choć w założeniach Poland ETF ma inwestować w spółki o niskiej i średniej kapitalizacji (tzw. small i mid caps), to de facto w portfelu są papiery firm o kapitalizacji, która w polskich warunkach czyni je mocnymi średniakami lub blue chipami. Próg wartości rynkowej, który musi przekroczyć spółka, by znaleźć się w kręgu zainteresowania funduszu, to 150 mln USD, a więc blisko 420 mln zł. Jej akcje muszą być też odpowiednio płynne: trzymiesięczna średnia obrotów musi wynosić przynajmniej 1 mld USD dziennie, a miesięczny wolumen nie może być niższy niż 250 tys. sztuk. Ponadto spółka powinna osiągać przynajmniej 50 proc. dochodów w Polsce (stąd w portfelu właściciel sieci Biedronka). Wreszcie — żaden walor nie może mieć większej wagi w portfelu niż 10 proc. Limitów na poszczególne sektory nie ma, dlatego w aż 40 proc. zachowanie Poland ETF zależeć będzie od notowań rodzimych banków.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przedstawiciele funduszu Van Ecka nie mogą się nachwalić Polski i podkreślają, że to 18. największa gospodarka na świecie, z rosnącymi wydatkami konsumpcyjnymi, stałym dopływem inwestycji zagranicznych i zdrową polityką gospodarczą. Zwracają też uwagę, że na tle innych krajów regionu nasza gospodarka relatywnie mniej uzależniona jest od eksportu. Tym — według specjalistów funduszu — można tłumaczyć to, że Polska tak stosunkowo dobrze poradziła sobie z ogólnoświatowym kryzysem. Doceniono także pozycję warszawskiej GPW. Jako najważniejsze wyzwania uznano natomiast kontrolę długu publicznego, zniesienie kolejnych barier dla przedsiębiorców, reformę służby zdrowia i systemu emerytalnego oraz budowę infrastruktury.

Na typowo polski ETF trzeba było długo czekać. Branżowy portal ETFdb.com we wrześniu umieścił tego typu fundusz wśród dziesięciu, które powinny istnieć, ale jeszcze ich nie wymyślono. W uzasadnieniu podawano, że nasz kraj jest przykładem udanego przejścia od gospodarki centralnie planowanej do wolnorynkowej, dzięki m.in. zdecydowanym reformom wprowadzonym po upadku komunizmu. Eksponowano też duży udział sektora rolniczego, dzięki któremu Polska mogłaby się stać głównym dostawcą żywności dla Unii Europejskiej. Na pierwszy ruch ze strony Van Eck Global nie trzeba było długo czekać, a w kolejce już ustawił się Global X Funds, który zapowiedział stworzenie 13 nowych ETF, w tym jednego dla Polski.

Kamil

Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane