Amerykański gaz dotarł do Polski

opublikowano: 08-06-2017, 12:08
aktualizacja: 08-06-2017, 12:09

Po raz pierwszy w historii gazowiec z amerykańskim LNG zawinął do naszego regionu Europy. PGNiG zapowiada kolejne kontrakty.

Pierwszy w Europie Północnej i pierwszy w Europie Środkowej i Wschodniej. Tak o amerykańskim gazowcu Clean Ocean, wypełnionym amerykańskim LNG, mówią przedstawiciele PGNiG, polskiej państwowej firmy gazowej, która ten gaz kupiła. Gazowiec firmy Cheniere Energy ruszył z Luizjany i wczoraj wpłynął do gazoportu w Świnoujściu. Jego rozładowanie zajmie dobę.

Zobacz więcej

fot. Kancelaria Premiera

Pierwszeństwo do końca nie było oczywiste, bo amerykański tankowiec był ledwie o kilka godzin szybszy od podobnego tankowca, który zawinął do portu w Holandii.
- Planujemy kolejne zakupy w USA. Pod względem ceny gaz z tego kierunku jest bardzo dobrą ofertą. Kiedy zawieraliśmy transakcję, był nawet tańszy od niemieckiego – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

PGNiG nie ujawnia, ile zapłacił za amerykański gaz. Nie podaje też na razie dokładnej ilości. Wiadomo jednak, że standardowa pojemność amerykańskich tankowców to 70 tys. ton LNG, czyli skroplonego gazu ziemnego. Po regazyfikacji LNG przeistoczy się ok. 100 mln m3 gazu lotnego. Dla porównania, roczne zużycie gazu w Polsce to ok. 15 mld m3, z czego dwie trzecie sprowadzamy gazociągiem z Rosji.

Amerykański gaz został kupiony na rynku spot, czyli z niemal natychmiastową dostawą. Dla PGNiG to drugi taki kontrakt, po dostawie z Norwegii w czerwcu 2016 r. W lipcu do gazoportu w Świnoujściu wpłynie zaś kolejny statek, ale PGNiG nie ujawnia, skąd płynie.

- Dostaw spot będzie więcej, do października planujemy zawarcie kolejnej transakcji – zapowiada Maciej Woźniak.

Jeszcze w czerwcu zawinie z kolei do Świnoujścia kolejny statek z dostawą z Kataru, z którym PGNiG łączy kontrakt długoterminowy.
- Statek płynie bez zakłóceń – podkreśla Maciej Woźniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy