Amerykański konsument to za mało

  • Przemysław Kwiecień
30-11-2011, 08:28

Dane z amerykańskiej gospodarki pozytywnie zaskoczyły, ale to zbyt mało, by trwale wesprzeć giełdy.

Indeks nastrojów Conference Board wzrósł w listopadzie o ponad 15 pkt. do 56 pkt., osiągając wartość najwyższą od lipca.

Nastroje nadal nie są najlepsze, ale dane wyraźnie zmniejszają obawy o ich trwałe załamanie – obawy, które pojawiły się miesiąc temu, kiedy indeks znalazł się na poziomie najniższym od marca 2009 roku. Nastroje konsumentów były najbardziej niepokojącym elementem jeśli chodzi o ocenę bieżącej sytuacji w amerykańskiej gospodarce i wzrost indeksu sprawia, że gospodarka jest nieco na rozdrożu – z jednej strony widać delikatne sygnały ożywienia, z drugiej Europa oraz wysokie ceny ropy nadal stanowią poważne zagrożenie.

Z punktu widzenia rynków akcji, dane są jednoznacznie pozytywne i zmniejszają ryzyko większej przeceny.

Mgliste ustalenia po spotkaniu ministrów

Doniesienia z wczorajszego spotkania ministrów strefy mogły niepokoić. Zamiast koncepcji integracji fiskalnej, po raz kolejny koncentrowano się na lewarowaniu EFSF. Politycy zdają sobie sprawę, iż kapitał prywatny może nie dopisać, dlatego mówiło się o wykorzystaniu EBC i MFW, choć nie padały konkretne propozycje, natomiast padały obawy o sprzeciw Niemiec. Fakt, że Europa po raz kolejny szuka gaśnicy, a nie rozwiązania, skłania nas do pozostania przy tezie, iż to nie będzie kulminacyjny punkt w kryzysie zadłużenia. 

Niepokojącą wiadomością okazały się także wyniki aukcji obligacji we Włoszech. Włosi sprzedali 3, 9 i 11 letnie papiery, oferując jednak rekordowo wysokie rentowności: od 7,28% (9-latki) do 7,89% (3-latki).

W efekcie, pomimo sprzyjającej krótkoterminowo sytuacji technicznej na parze EURUSD (szansa na wybicie górą z bardzo zawężonego klina), nie było wczoraj kontynuacji wzrostów, a jedyna próba wybicia zakończyła się niepowodzeniem. Zarysował się natomiast poziom 1,3430, gdzie zaobserwowaliśmy zamianę wsparcia w opór i to ten poziom będzie teraz wyzwaniem dla byków. Wsparcie mamy na poziomie 1,3210.

W kalendarzu – raport ADP, KOF, PKB w Polsce

Potencjalnie kluczowym wydarzeniem dnia dzisiejszego jest raport ADP z amerykańskiego rynku pracy (14.15, konsensus +130 tys.). Natomiast w naszej ocenie sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest obecnie dość stabilna, także dane nie muszą wywołać istotnej reakcji rynku. Wcześniej poznamy indeks KOF dla Szwajcarii (11.30, konsensus 0,63) – nie zdziwi nas odczyt poniżej konsensusu. O 16.30 dane o zapasach paliw w USA.

W Polsce o 10.00 poznamy dane o wzroście PKB w trzecim kwartale. Oczekujemy wzrostu na poziomie 3,9-4% R/R i odczyt w tych granicach zostałby przyjęty neutralnie przez rynek. Dziś odbędzie się też spotkanie ministrów finansów UE, ale biorąc pod uwagę, iż spotkanie w węższym gronie nie przyniosło konkretów, trudno liczyć, aby te pojawiły się dziś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykański konsument to za mało