Amerykańskie blue chipy pod kreską

To był nerwowy początek tygodnia na amerykańskich giełdach, ale na końcu poniedziałkowej sesji tylko DJ IA świecił na czerwono.

Mimo obiecujących wyników wyborów parlamentarnych w Grecji, dających nadzieję na utrzymanie kraju w strefie euro, do głosu doszły obawy związane z innym członkiem Eurolandu, Hiszpanią. Inwestorzy są niemal pewni, że będzie to kolejny kraj, który zmuszony będzie prosić o międzynarodową pomoc.

W efekcie ogromnej niepewności jaka panowała na parkietach indeksy poddawały się falowaniu. Ostatecznie, na finiszu sesji tylko średnia przemysłowa Dow Jones notowała spadek o 0,20 proc. Wskaźnik S&P500 zyskał 0,14  zaś Nasdaq wzrósł o 0,78

Jedyną istotną daną makro, jaka ujrzała światło dzienne w poniedziałek był odczyt z rynku nieruchomości. Indeks NAHB/Wells Fargo wzrósł do 29 punktów, co jest najwyższy poziomem od pięciu lat, nadal jednak pozostaje poniżej poziomu 50 pkt, który odgradza go od strefy „dobrych widoków”.

Prezentacja wskaźnika wspierała notowania spółek z sektora budowlanego. W tym segmencie rosły m.in. udziały deweloperów Pulte Homes i Lennar Corp.

Nie sprawdzały się prognozy, mówiące, że poniedziałek będzie słabym dniem dla spółek z sektora internetowego. Zapowiadała to przedsesyjna przecena ich walorów. Jednak w trakcie notowań na rynku kasowym na wartości zyskiwały papiery Facebooka czy Groupona. Ta druga firma ponad 9 proc. aprecjację zawdzięczały analitykom banku Morgan Stanley, którzy podwyższyli rekomendację ze „zgodnie z rynkiem” do „przeważaj”.

W przeciwnym kierunku podążała wycena papierów DSW. Kurs momentami tracił ponad 11 proc. po tym jak detalista obuwia sportowego przedstawił prognozę na drugi kwartała, która „przestraszyła” analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Amerykańskie blue chipy pod kreską