Amerykańskie giełdy rosną mimo słabych danych makro

(Marek Druś)
opublikowano: 18-02-2005, 16:17

Zaskakująco duży wzrost styczniowej inflacji bazowej cen produkcji sprzedanej nie osłabił amerykańskich rynków akcji. Dość szybko po rozpoczęciu sesji główne indeksy ruszyły w górę. Inwestorów nie zdeprymował nawet większy niż oczekiwano spadek lutowego wskaźnika nastrojów, podawanego przez Uniwersytet Michigan.

Zaskakująco duży wzrost styczniowej inflacji bazowej cen produkcji sprzedanej nie osłabił amerykańskich rynków akcji. Dość szybko po rozpoczęciu sesji główne indeksy ruszyły w górę. Inwestorów nie zdeprymował nawet większy niż oczekiwano spadek lutowego wskaźnika nastrojów, podawanego przez Uniwersytet Michigan.

Inflacja cen produkcji sprzedanej wzrosła w styczniu zgodnie z oczekiwaniami o 0,3 proc. Wzrost inflacji w ujęciu bazowym okazał się jednak czterokrotnie wyższy niż oczekiwano i największy od sześciu lat. Na rynku obligacji zaczęły rosnąć rentowności papierów skarbowych. Pojawiły się obawy wzrostu inflacji, a za tym idzie, podwyżki stóp procentowych.

Wstępne oszacowanie lutowego wskaźnika nastrojów konsumentów przyniosło rozczarowanie. Uniwersytet Michigan poinformował, że wyniósł on 94.2 pkt. Rynek spodziewał się spadku wskaźnika, ale tylko do 95 pkt.

Rynki akcji rozpoczęły sesje niewielkimi zmianami cen. Po około 30 minutach handlu indeksy ruszyły w górę. Powodem może być ich niski poziom cen po wczorajszej wyprzedaży.

Od początku sesji mocno drożeją akcje Qwest Communication. Spółka zasygnalizowała, że może przedstawić nową ofertę przejęcia MCI. Cena papierów tego ostatniego także wyraźnie idzie w górę. Inwestorzy liczą na to, że licytacja ofert przejęcia spółki nie jest zakończona. Kurs Verizon, który wydawał się jej zwycięzcą, spada o ułamek procenta.

Niskie ceny zachęciły inwestorów do kupowania akcji technologicznych blue chipów. Drożeją akcje Cisco Systems, Intel, Sun Microsystems i Hewlett-Packard (). Dwucyfrowy wzrost kursu zanotowały papiery Salesforce.com, co wiąże się dobrymi wynikami kwartalnymi producenta oprogramowania dla biznesu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane