Amerykańskie giełdy umiarkowanie spadają

02-02-2004, 17:14

Główne indeksy amerykańskich giełd spadają o ułamek procenta, choć poniedziałkowe sesje rozpoczęły się od ich niewielkiego wzrostu. Rozczarowanie inwestorów wywołała niższa niż oczekiwano wartość wskaźnika ISM aktywności przemysłu wytwórczego w styczniu, a także najnowsze dane z rynku budowlanego.

Wskaźnik ISM aktywności przemysłu wytwórczego wzrósł w styczniu zaledwie o 0,2 pkt. do 63,6 pkt. Ekonomiści oczekiwali, że sięgnie 64 pkt. Przed poniedziałkową sesją poinformowano także, że wydatki na budownictwo wzrosły w grudniu o 0,4 proc. Prognoza mówiła o 0,7 proc. wzroście. W listopadzie wzrosły o 0,5 proc. To kolejne dane, które nie potwierdzają prognoz. W piątek okazało się, że wzrost gospodarczy w czwartym kwartale ubiegłego roku sięgnął 4 proc., co nie spełniło oczekiwań rynku.

Najmocniej przecenionym blue chipem notowanym w ramach indeksu Dow Jones jest General Motors. Wyprzedaż papierów największych spółek branży motoryzacyjnej wywołało obniżenie rekomendacji Forda przez Deutsche Bank. Akcje Forda tanieją mocno już drugą sesję z rzędu.

Spada wyraźnie kurs Alcoa. Część inwestorów zdecydowała się na realizację zysku na akcjach spółki po piątkowym wzroście ich ceny.

Liderem zwyżek w grupie spółek ze średniej Dow Jones jest Wal-Mart. To wynik podniesienia prognozy tegorocznych zysków spółki przez Banc of America. Lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne International Paper wywołały wyraźny wzrost popytu na jego papiery jedynie w pierwszych minutach sesji. Krótko potem kurs spółki rósł już zgodnie z rynkiem. Zapowiedź znacznego zwiększenia wydatków budżetowych na zbrojenia nie wywołała gwałtownego wzrostu zainteresowania akcjami koncernów zbrojeniowych. Kursy Boeinga i Lockheed Martin rosną o zaledwie ułamek procenta.

Branża półprzewodnikowa na razie nie zareagowała wyraźnie na ostatnie pozytywne dane. W poniedziałek World Semiconductor Trade poinformowała, że ubiegłoroczna sprzedaż chipów spadła o 18,3 proc. Semiconductor Industry Association podało tymczasem, że w tym wzrośnie o ponad 19 proc. Choć umiarkowanie rosną ceny papierów Intela i Applied Materials, kurs AMD i Texas Instruments spada.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykańskie giełdy umiarkowanie spadają