Amerykańskie giełdy umiarkowanie spadają

26-08-2004, 16:52

Indeksy amerykańskich giełd umiarkowanie spadają. Choć ropa wciąż tanieje, nastroje popsuły gorsze niż oczekiwano dane makro, a także rozczarowujące wyniki kilku liczących się spółek.

Kurs ropy spada już piąty dzień z rzędu, co nie zdarzyło się od ok. dziewięciu miesięcy. Cena baryłki spadła poniżej 43 USD po wiadomości o rozejmie w Nadżafie. Nie poprawiło to jednak wyraźnie nastrojów. Nie pozwoliły na to najnowsze dane o tzw. nowych bezrobotnych. Ich liczba wzrosła w ubiegłym tygodniu o 10 tys. To wynik ponad dwukrotnie gorszy niż oczekiwano. Nie pomogły tłumaczenia, że na sytuację na rynku pracy wpłynęło niedawne przejście huraganu przez stany Floryda oraz Karolina Północna i Południowa. Dodatkowo nastroje pogorszył raport Banc of America Securities poświęcony branży półprzewodnikowej. Analitycy twierdzą, że popyt na chipy spadł szybciej niż oczekiwano, co wynika m.in. ze spadku dynamiki wzrostu gospodarczego. Niepokoi ich również wzrost zapasów spółek. W konkluzji obniżają prognozę zysku Intela oraz rekomendację AMD z ‘kupuj’ do ‘neutralnie’. W efekcie akcje obu spółek tanieją.

W dół poszła ceny papierów Starbucks. Największa amerykańska sieć kawiarni rozczarowała informując o niższym niż oczekiwano wzroście sierpniowej sprzedaży.

Inwestorzy pozbywają się także akcji Krispy Kreme Doughnuts. Drugi amerykański producent pączków poinformował o 56 proc. spadku kwartalnego zysku. Obniżył także prognozę tegorocznego zysku operacyjnego.

Niewielki spadek notują papiery Banknorth. Kanadyjski Toronto-Dominion Bank ogłosił zamiar objęcia 51 proc. akcji amerykańskiego banku, co będzie go kosztować 3,8 mld USD. Choć cena za akcję jest o 18 proc. wyższa niż w środę notowania Banknorth spadają. Możliwe, że akcjonariuszy zaniepokoiła struktura transakcji, która przewiduje zapłatę gotówką, akcjami kanadyjskiego banku i akcjami Banknorth z nowej emisji.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Amerykańskie giełdy umiarkowanie spadają