Czytasz dzięki

Amerykańskie rynki akcji coraz bliżej rekordów

opublikowano: 18-06-2019, 22:28

S&P500 wzrósł o 1 proc. i w takiej odległości znajduje się od rekordowej wartości z końca kwietnia. Dow Jones zyskał we wtorek 1,35 proc. i jest o 1,4 proc. poniżej historycznego szczytu ustanowionego na początku października. Nasdaq zakończył sesję wzrostem o 1,4 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji dominował we wtorek popyt, a jego sprawcą był prezydent Donald Trump, który poinformował o rozmowie telefonicznej z prezydentem Chin oraz przygotowaniach do „dłuższego spotkania” z nim podczas szczytu G20. Obudziło to nadzieję na przerwanie trwającego od początku maja impasu w negocjacjach handlowych. Inwestorzy kupowali akcje spółek, które mogą najmocniej skorzystać na zakończeniu wojny handlowej, czyli przemysłowych i technologicznych, a szczególnie  producentów chipów. Wyraźnie zdrożała ropa, która taniała jeszcze niedawno z powodu obaw osłabienia popytu za sprawą konfliktu handlowego. Drożały obligacje, do czego przyczyniło się oczekiwanie na cięcie stóp przez Fed, wzmocnione przez „gołębią” wypowiedź szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. We wtorek indeksy zbliżyły się do rekordowych wartości i pojawiły się głosy, że w środę mogą osiągnąć nowe maksima jeśli po posiedzeniu FOMC pojawi się sygnał potwierdzający, że w lipcu, jak oczekuje rynek, stopy procentowe w USA zostaną obniżone.

Na zamknięciu rosła wartość 8 z 11 głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały spółki przemysłowe (1,9 proc.), IT (1,7 proc.) i energii (1,4 proc.). Trzy segmenty kończące sesję spadkiem, to tzw. segmenty defensywne, dobre w czasach słabszej koniunktury, czyli użyteczności publicznej i nieruchomości (po -0,3 proc.) oraz dóbr codziennego użytku (-0,6 proc.). Na zamknięciu drożało 75 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożały 23. Najmocniej rosły kursy Boeinga (5,4 proc.), 3M Company (3,0 proc.) i Intela (2,7 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się Verizon Communications (-0,5 proc.), Walt Disney (-1,2 proc.) i Procter & Gamble (-1,25 proc.).

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane